W całym kraju ZUS wyśle około 10,4 mln deklaracji podatkowych PIT za rok 2024. Do odbiorców, głównie do emerytów i rencistów, trafią do końca lutego br. Pozostałe deklaracje trafią m.in. do osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub opiekuńcze.
- W oczekiwaniu na przesyłkę listową klienci mają możliwość pobrania i wydrukowania takiej deklaracji ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych PUE/eZUS - zaznacza Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Gdy podatek jest naliczany tylko od trzynastki i czternastki
Emeryci i renciści, dla których podatek jest naliczany wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury, otrzyma wraz z deklaracjami PIT ulotkę informacyjną oraz wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tys. zł (EPD-21). Złożenie tego wniosku może pomóc uniknąć nadpłaty podatku.
W przypadku, gdy emeryt lub rencista złoży taki wniosek, ZUS nie będzie pobierać miesięcznych zaliczek na podatek od emerytury, renty oraz dodatkowych świadczeń, takich jak tzw. trzynastka i czternastka dopóki łączna kwota wypłaconych świadczeń w danym roku nie przekroczy 30 tys. zł. Dzięki temu wypłacane kwoty będą wyższe. Raz złożony druk EPD-21 będzie obowiązywał przez kolejne lata, aż do momentu jego wycofania lub złożenia innego wniosku podatkowego. W przypadku wystąpienia nowych okoliczności wpływających na obliczenie zaliczki na podatek, konieczne będzie wycofanie lub zmiana złożonego wniosku podatkowego.
Takie PIT-y trafią do mieszkańców regionu
Nie wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają ten sam dokument PIT
PIT-40A otrzymają emeryci, renciści oraz osoby, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, a także nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, pod warunkiem że pobierały te świadczenia z ZUS-u przez cały rok kalendarzowy. Dotyczy to również emerytów i rencistów zamieszkałych za granicą w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, na mocy których emerytury i renty z ZUS-u są opodatkowane w Polsce.
PIT-11A to dokument informujący o dochodach osób, które otrzymywały świadczenia z ZUS-u inne niż wymienione wcześniej (takie jak zasiłki chorobowe czy macierzyńskie) oraz tych, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS-u. Deklaracje te trafią także do osób, które złożyły w ZUS-ie oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem, wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej, a także wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku na formularzu PIT-40A.
PIT-11 otrzymają osoby, które w ubiegłym roku pobrały świadczenie przysługujące po zmarłej osobie, alimenty potrącone z świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób uprawnionych na podstawie wyroku sądowego lub ugody, a także należności na zaspokojenie potrzeb rodziny, w przypadku gdy między małżonkami została ustanowiona rozdzielność majątkowa.
Renta wdowia nie będzie dla każdego? Tym osobom ZUS cofnie wnioski. Oto co trzeba zrobić już dziś
