
Wykonawcy koncertu "Śpiewamy tanga" - młodzież zespołu teatralnego pod kierownictwem Wandy Mróz z Zespołu Szkół im. R. Traugutta
(fot. Fot. ARCHIWUM)
- Zirytowało mnie, że wielu ludzi sądzi, iż urodziła się w Warszawie! - twierdzi.
W Lipnie rozpoczął się II Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni". Tak naprawdę już po raz trzeci na przełomie maja i czerwca organizatorzy fundują lipnowianom i licznym gościom, przybywającym tu z różnych stron kraju, nostalgiczną, filmowo-muzyczną podróż w czasie.
Za sprawą Poli Negri odżywają klimaty dwudziestolecia międzywojennego. O tym, że jest ona urodzoną lipnowianką postanowiła przypomnieć światu Dorota Łańcucka, prowadząca bibliotekę w jednej z lipnowskich szkół podstawowych, dziś także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i radna PO. Szybko trafiła do osób, które wsparły ją w realizacji filmowo-muzycznego przedsięwzięcia. Bogusław Kaczyński entuzjastycznie odniósł się do jej pomysłu organizowania cyklicznych imprez, poświęconych aktorce, przyklasnęła mu też Wiesława Czapińska biografka gwiazdy
oraz rodzina Apolonii Chałupiec w osobach Heleny Chałupiec (kuzynka Apolonii) i jej syna Igora.
Skromnie zapowiadająca się impreza okazała się magnesem, przyciągającym do Lipna aktorów, reżyserów, muzyków ( łącznie z taperami, którzy byli niezbędni do tworzenia muzycznego tła niemych filmów), ale też krytyków filmowych i organizatorów podobnych przeglądów. - Pola Negri okazała się - z przeproszeniem dla tak pięknej kobiety, najlepszym towarem eksportowym Lipna - mówi jeden z festiwalowych gości.
Tegoroczny, drugi już Przegląd Twórczości Filmowej "Pola i inni" ma szczególny rozmach. Rozpoczęto go w czwartek (26 maja) otwarciem wystaw autorstwa Zofii Nasierowskiej pt. "Fotonostalgia" i Janki Nasierowskiej pn. "Niedaleko jabłko od jabłoni". Wystawy można oglądać w siedzibie Zespołu Szkół przy ul. Traugutta w Lipnie.
Wczoraj odbyło się oficjalne i uroczyste otwarcie imprezy. W wypełnionej po brzegi sali kina "Nawojka", odnowionego, z wnętrzami zaaranżowanymi na lata dwudzieste
odbyła się pierwsza festiwalowa prezentacja - widzowie obejrzeli "Bestię", jeden z głośniejszych filmów Poli Negri, który powstał w Polsce w 1917 r. Aktorka gra tam rolę pięknej dziewczyny, która za wszelką cenę, także odrzucenia prawdziwej miłości, chce zrobić karierę. Dlaczego warto wybrać się do Lipna dziś i jutro? Dziś - dla Bogusława Kaczyńskiego, który otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Lipna. Dla Jana Kiepury i Marthy Eggerth, którzy (z ekranu) zaśpiewają w filmie "Czar Cyganerii". - Byli cudowną parą zarówno w kinie, jak i w życiu - mówi Bogusław Kaczyński.
Uroczystość nadania tytułu i pokaz filmu z 1937 r. w kinie "Nawojka" rozpocznie się o godz. 11.00. Na godz. 17.00 zaplanowano "Hotel Imperial" (1927, USA), który poleci widzom Wiesława Czapińska. Przed kolejną projekcją, zaplanowaną na godz. 20.00 (będzie to "Mazurka", polecana przez Konrada J. Zarębskiego z miesięcznika "Kino") Weronika Ostrowska, pochodząca z Lipna Miss Polski Studentek, wręczy trzem osobom, od początku związanym z tą imprezą, festiwalowe statuetki. Będą to: Wiesława Czapińska, Bogusław Kaczyński i Igor Chalupec.
W niedzielę o godz. 11.30 rozpocznie się w "Nawojce" pokaz polskiego filmu "Jowita" z 1967r. Przed projekcją nastąpi wręczenie festiwalowej statuetki Karolinie Gruszce - polskiej aktorce grającej w filmach zagranicznych. Na godz. 18.00 warto wybrać się do sali widowiskowej LO przy ul. Traugutta 1, gdzie z recitalem wystąpi Piotr Polk, aktor i laureat programu "Jak oni śpiewają", który przypomni amerykańskie standardy filmowe. Po koncercie pokazany zostanie głośny film Mariusza Kotowskiego "Pola Negri: życie jest snem w kinie" (2005, USA), opowiadający o barwnym życiu gwiazdy.

Tegoroczna wystawa autorstwa Zofii Nasierowskiej
(fot. Fot. WOJTEK ALABRUDZIŃSKI)
Informacje w sprawie biletów tel. 054 287-25-59.