Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy zmieniają sprzedawcę prądu i gazu coraz częściej

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
pixabay.com
Urząd Regulacji Energetyki opublikował najnowsze dane. Wynika z nich, że Polacy nadal chętnie zmieniają firmę od której kupują prąd i błękitne paliwo. Liczba takich osób stale rośnie.

Przypomnijmy, zgodnie prawem energetycznym, odbiorcy końcowi mogą indywidualnie korzystać z sieci lokalnego dostawcy w celu dostarczenia gazu lub energii kupionej u dowolnego sprzedawcy. I coraz częściej decydujemy się na zmianę sprzedawcy.

- Na swobodę wyboru sprzedawcy wpływa kilka istotnych czynników, m.in.: stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany czy ilość konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku - podaje Urząd Regulacji Energetyki.

Prąd z innej firmy? Poproszę
Jak informuje URE na koniec czerwca 2017 r. liczba odbiorców przemysłowych, którzy zmienili sprzedawcę energii, wzrosła od końca 2016 roku o 5,8 proc. Natomiast wśród odbiorców w gospodarstwach domowych nastąpił wzrost o 10,5 proc.

W maju tego roku na zmianę sprzedawcy prądu zdecydowało się 8 047 gospodarstw domowych, podczas gdy w czerwcu liczba ta wyniosła 9 350. Wśród odbiorców przemysłowych - liczba zmian sprzedawcy odnotowana w maju wynosiła 712, podczas gdy w czerwcu przeprowadzono takich zmian 660.

Przeczytaj również: Zmiana sprzedawcy prądu. Mamy wybór, więc bierzemy prąd z innych firm

Błękitne paliwo już nie tak często od innej firmy
Natomiast na sprzedawcę gazu nie decydujemy się już tak często. Od 2011 roku, gdy zaczęto prowadzić monitoring do 2015 roku włącznie odnotowano 30 749 takich przypadków, do 2016 r. 78 437, w pierwszym kwartale 2017 r. 93 416, natomiast do końca drugiego kw. 2017 r. 108 134 zmian sprzedawcy gazu.

Przeczytaj: [b]Chcesz zmienić dostawcę gazu? Podpowiadamy, jak to zrobić[/b]

- Ważnym czynnikiem wspierającym wzrost liczby zmian sprzedawcy na rynku gazu jest posiadanie przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) możliwie największej liczby podpisanych umów o świadczenie usług dystrybucji paliwa gazowego (tzw. umów ramowych) - wyjaśnia URE. - Umowy ramowe, zawierane pomiędzy operatorem a sprzedawcą, warunkują prowadzenie przez sprzedawcę paliwa gazowego działalności na terenie danego OSD. Umowa ta określa warunki funkcjonowania sprzedawcy na terenie operatora oraz jego współpracy z tym operatorem. Z końcem drugiego kwartału 2017 r. 139 sprzedawców miało zawarte ważne umowy z OSP, w tym 84 sprzedawców posiadało również umowy z OSD Polską Spółką Gazownictwa.

Czytaj też: Już 78 437 odbiorców zdecydowało się na zmianę sprzedawcy gazu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska