Prezes Urzędu Regulacji Energetyki co pewien czas sprawdza jak Polacy korzystają z prawa do wyboru sprzedawcy. - Liczba ta jest prostym i wiarygodnym miernikiem rozwoju konkurencyjnego rynku gazu - podaje biuro prasowe URE.

Przeczytaj również: Obniżka cen gazu dla "Kowalskiego". Już szósta z rzędu!
Co wpływa na wybór sprzedawcy? Między innymi: stopień świadomości klientów i ich motywacja do zmiany sprzedawcy, a także łatwość dokonania zmiany czy liczba konkurencyjnych ofert dostępnych na rynku.
Czytaj też: Polacy częściej zmieniają sprzedawcę gazu
Liczba zmieniających sprzedawcę rośnie wśród odbiorców z grup taryfowych W1-4, czyli głównie wśród gospodarstw domowych.
- Powodem tego może być choćby zwiększenie intensywności w ostatnim czasie przez niektórych sprzedawców kampanii reklamowych, dedykowanych właśnie tej grupie odbiorców, jak też stopniowe wchodzenie na rynek nowych sprzedawców, co skutkuje zwiększeniem konkurencji i uatrakcyjnieniem oferty dla odbiorców - wymienia Justyna Pawlińskaz biura prasowego URE. - Wzrost zainteresowania konsumentów w tematyce zmiany sprzedawcy na rynku gazu, widoczny był również w częstszych w zeszłym roku telefonicznych zapytaniach kierowanych do Punktu Informacyjnego dla Odbiorców Energii i Paliw Gazowych.
Przeczytaj: Chcesz zmienić dostawcę gazu? Podpowiadamy, jak to zrobić
Rynek gazu ziemnego w Polsce podlegał w ostatnim czasie ważnym zmianom.
- Wyrok organów Unii Europejskiej z 2015 r. wpłynął także na tempo tych przemian - podsumowuje zeszły rok Pawlińska. - Projekt liberalizacji krajowego rynku gazu i jego integracji z systemami europejskimi jest wydarzeniem o przełomowym znaczeniu. Ustawa z 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw przewiduje rezygnację z regulowania cen gazu ziemnego, jednak uwalnianie cen dla poszczególnych grup odbiorców będzie następować sukcesywnie w różnych terminach, przygotowując kolejne grupy odbiorców na te zmiany.
Nowe rozwiązania stopniowo będą znosić obowiązek spoczywający obecnie na przedsiębiorstwach obrotu gazem ziemnym dotyczący ustalania i przedkładania do zatwierdzenia przez URE taryf dla gazu.
- Najpierw uwolnione zostaną ceny dla przedsiębiorstw obrotu, które sprzedają go na rynku hurtowym, w tzw. punkcie wirtualnym (np. na giełdzie towarowej), sprężonym gazem ziemnym CNG i skroplonym gazem ziemnym LNG oraz w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych - podaje pani Justyna. - Od października 2017 r. uwolnione zostaną ceny dla pozostałych odbiorców, poza odbiorcami w gospodarstwach domowych. Ceny gazu dla tych ostatnich zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2024 r. Ten odległy termin, ma dać czas gospodarstwom domowym na stopniowe przystosowanie się do rynku i nauczyć korzystania z przysługujących im praw na konkurencyjnym rynku gazu.
Czy wiesz, że: Zima cieplejsza, koszty ogrzewania niższe. Poznaj zwyczaje cieplne Polaków!
