O sprawie poinformował nas jeden z właścicieli działek rekreacyjnych w Połajewie (gm. Piotrków Kujawski). Według niego rolnicy sprowadzają pierze, rozsypują je na polach i zaorują. jest to rodzaj nawożenia gleby.
Tymczasem w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym uważają, że pierze jest odpadem pochodzenia zwierzęcego i nie powinno być stosowane jako nawóz. Może być użyte jako polepszacz gleby, ale po odpowiednim przetworzeniu.
Także władze Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, którego tereny rozciągają się w okolicach Połajewa, są zaniepokojeni. Podobnie jak weterynarze, uważają pierze za odpad.
Po naszej publikacji w papierowym wydaniu "Pomorskiej" na ten temat w Połajewie pojawili się strażnicy z Narodowego Parku Tysiąclecia, którzy dokładnie spenetrowali okolicę.
- Odkryliśmy dwa duże składowiska pierza. Takie składowanie narusza szereg przepisów między innymi ustawy o ochronie środowiska, ustawy o składowaniu odpadów oraz przepisy rozporządzenia wojewody o parku krajobrazowym. Nie mogliśmy przejść koło tego obojętnie, to rzeczywiście bulwersująca sprawa, zgłosiliśmy ją do zbadania przez radziejowską prokuraturę - powiedział nam w środę Andrzej Sieradzki, dyrektor NPT.