Taki "skok" procentowy w stosunku do ubiegłego roku odnotowano w pierwszym kwartale 2014. To oznacza 3 mln 881 tys. 348 przebadanych kierowców.
Wzmożona walka z pijanymi kierowcami spowodowana jest noworoczną tragedią w Kamieniu Pomorskim, gdzie 26-letni Mateusz S., nietrzeźwy i naćpany, wjechał autem w ludzi na chodniku zabijając sześć osób.
Czytaj: Akcje "Trzeźwy poranek" są nielegalne? Czy działania policjantów są bezprawne?
Jak wyjaśnia minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, prewencyjne akcje policyjne mają przekonać kierowców, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo kontroli, więc nie warto ryzykować. Akcje przynoszą już pozytywy, bo w trzech pierwszych miesiącach roku odnotowano 31-procentowy spadek śmiertelnych wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców.
Na drogach województwa kujawsko-pomorskiego w pierwszym kwartale mundurowi skontrolowali już ponad 227 tys. kierowców. W całym ubiegłym roku było to prawie 530 tys., a w 2013 - ponad 478 tys.
Jednak prof. Artur Mezglewski z Uniwersytetu Opolskiego uważa, że masowe kontrole nie są zgodne z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Ta mówi, że badanie musi być uzasadnione stanem wskazującym na spożycie. Nie można wszystkich z urzędu uznawać za podejrzanych - argumentuje Mezglewski.
- Ależ możemy to robić, bo jest to zgodne z prawem o ruchu drogowym - wyjaśnia Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje