Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poligon Heidekraut ma nadal wiele tajemnic

Janina Waszczuk
Co roku na poligonie jest mnóstwo  ludzi obserwujących   inscenizację historyczną. Za każdym razem są inne atrakcje.
Co roku na poligonie jest mnóstwo ludzi obserwujących inscenizację historyczną. Za każdym razem są inne atrakcje. archiwum redakcji
W sobotę o godz. 16.00 inscenizacja historyczna "Poligon Heidekraut" na boisku w Wierzchucinie. To nie lada gratka dla miłośników historii.

To był najbardziej strzeżony poligon II wojny światowej, bo właśnie w Wierzchucinie Niemcy prowadzili badania nad tajną bronią Hitlera, czyli rakietami V2. Od kilku lat miejsce staje się Mekką dla miłośników historii i jej tajemnic. Tak będzie także w sobotę (27 sierpnia).

- W tym roku główną atrakcją imprezy będzie model rakiety V2 w skali 1:1, która ma 14 metrów długości - informuje Bartosz Puchowski, jeden z organizatorów imprezy. - Będzie też zainscenizowana potyczka żołnierzy Wehrmachtu z żołnierzami brytyjskimi podczas operacji Market Garden w Holandii. Aliantów wspomagać będzie brytyjski samolot.

Poza tym nie zabraknie wybuchowej pirotechniki, grochówki z kuchni polowej oraz warsztatów popularnonaukowych prowadzonych przez pracowników centrum nowoczesności „Młyn Wiedzy“ z Torunia. Dla wielbicieli strzelania przygotowano strzelnicę HFT. Będzie model rakiety, ale też możliwość obejrzenia szczątków prawdziwej rakiety V2.

Przeczytaj również: Inscenizacja historyczna na poligonie „Heidekraut“

W tajemnice historii poligonu wprowadzą nas Wojciech Mąka, który opowie o użyciu rakiety V2 we Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Natomiast Przemysław Jarząbek przedstawi zagadnienia transportu i organizacji pól startowych tych rakiet. Archeolog Robert Grochowski w tym roku przedstawi podsumowanie wyników badań archeologicznych na poligonie Heidekraut. Olaf Popkiewicz, autor programu "Poszukiwacze historii", opowie o operacji Market Garden, której fragment będziemy mieli okazję zobaczyć.

Szacuje się, że z roku na rok przyjeżdża coraz więcej widzów. W rekonstrukcji udział wezmą członkowie wielu stowarzyszeń i grup pasjonatów, w tym Stowarzyszenie Miłośników Historii Borów Tucholskich „Historia i Pamięć“, Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis“ Męcikał i GRH „Jedliny-102“ - najmłodsza z grup rekonstrukcyjnych złożona z mieszkańców gminy Cekcyn i Lubiewo i inni.

Poligon Heidekraut ma nadal wiele tajemnic

***

(źródło: TVN Meteo Active)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska