Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Bydgoska kończy prace nad wnioskiem o wydanie zgody na kształcenie przyszłych lekarzy

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Jednym ze szpitali, z który Politechnika Bydgoska podpisała już umowę, jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Na zdjęciu (od lewej)  prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ oraz prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii.
Jednym ze szpitali, z który Politechnika Bydgoska podpisała już umowę, jest Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Na zdjęciu (od lewej) prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor PBŚ oraz prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii. Ryszard Wszołek
Politechnika Bydgoska intensywnie przygotowuje się do uruchomienia kierunku lekarskiego. Podpisała już kilka umów o współpracy z lecznicami z Bydgoszczy oraz regionu i planuje kolejne. Do końca lipca zamierza złożyć wniosek do ministra edukacji i nauki.

Dokładnie 23 lutego br. Senat PBŚ podjął uchwałę wyrażającą poparcie dla powstania w strukturze PBŚ Wydziału Medycznego. Uruchomienie kierunku lekarskiego na fordońskiej uczelni planowane jest w roku akademickim 2024/2025. Na I roku ma kształcić się 60 studentów.

Zanim jednak to nastąpi, konieczne było np. pozyskanie specjalistów dla zapewnienia minimum kadrowego oraz zapewnienie infrastruktury klinicznej. Politechnika Bydgoska w tych kwestiach w krótkim czasie podjęła liczne kroki.

Rozmowy ze szpitalami jeszcze trwają

Jak informowaliśmy, pierwszym lecznicą, z którą podpisano 22 kwietnia br. list intencyjny był Szpital MSWiA w Bydgoszczy. Ostatecznie niedawno - 29 czerwca br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie parafowano umowę o współpracy między uczelnią a szpitalem.

PBŚ sfinalizowała też umowy z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (12 czerwca) i Centrum Onkologii w Bydgoszczy (28 czerwca). Na tym nie koniec, bo liczy jeszcze na podpisanie umowy z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy.

- O szczegółach na razie nie mogę mówić, bo rozmowy trwają, ale biorąc pod uwagę wszystkie dotychczas podpisane już umowy i po przewidywanym sfinalizowaniu umowy ze szpitalem wojskowym, nasze potrzeby na kształcenie i zaplecze kliniczne zostałyby wtedy wypełnione w 90 procentach - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem koordynator prac związanych z organizacją Wydziału Medycznego na PBŚ. - Być może do tego grona dołączą jeszcze inne lecznice, bo nadal prowadzimy rozmowy ze szpitalami.

Ważną inwestycją będzie budowa prosektorium

Wiadomo natomiast, że w strukturę Politechniki Bydgoskiej ma wejść Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy. Uchwałę, która wyraża wstępną wolę przekazania przez Miasto Bydgoszcz szpitala w ręce PBŚ przyjęła już Rada Miasta Bydgoszczy. Jeśli Politechnice uda się uzyskać stosowne pozwolenia i uruchomi kształcenie na kierunku lekarskim, to Miasto Bydgoszcz będzie miało za zadanie uchwalić już tę właściwą uchwałę Rady Miasta, wyrażającą wprost zgodę na przekazanie szpitala i wraz z nią porozumienie pomiędzy prezydentem miasta a Politechniką Bydgoską.

Jeszcze w kwietniu 2023 r. podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Bydgoszczy i dyrekcji szpitala miejskiego, dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, podkreślał, że taka forma przekazania szpitala jest formą optymalną dla uczelni przymierzającej się do kształcenia studentów medycyny.

Zaznaczył też, że z chwilą, gdy wszystkie niezbędne formalności zostaną dopełnione, pierwszą inwestycją, nad której lokalizacją PBŚ będzie się zastanawiać, to zapowiadana budowa prosektorium.

- Podtrzymuję to. Jeśli zapadną decyzje na tak, to wspólnie z dyrekcją szpitala rozważymy, czy tej inwestycji nie przekierować właśnie tam, co wydaje się najbardziej logiczne - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - Pierwotnie zakładaliśmy budowę prosektorium w kampusie PBŚ, ale w tej chwili otwiera to nową drogę negocjacji. Będziemy też myśleć o tym, by dostosować szpital do obsługi studentów, bo teraz to kształcenie się tam nie odbywa. Zaplecze dydaktyczne jest również potrzebne i ta rozbudowa będzie musiała nastąpić.

Wniosek do ministra jeszcze w lipcu

Niedawno podczas Święta Uczelni Politechnika Bydgoska otrzymała wsparcie finansowe od rządu w kwocie 70 mln zł.

- Te pieniądze w części przeznaczone zostaną na budowę prosektorium i Centrum Symulacji oraz infrastrukturę samego Wydziału Medycznego, ale też na wzmocnienie potencjału cyberbezpieczeństwa naszej uczelni, bo na taki cel je otrzymaliśmy. Musimy je zatem wydać zgodnie z przeznaczeniem - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.

Wkrótce PBŚ zamierza też złożyć wniosek do ministra edukacji i nauki o wydanie zgody na kształcenie przyszłych lekarzy.

- Zapowiadaliśmy, że nastąpi to w III kwartale 2023 r. i tak się stanie. Taki wniosek planujemy złożyć najprawdopodobniej jeszcze do końca tego miesiąca - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Przypomnijmy, że powstanie kierunku lekarskiego na PBŚ wspierają nie tylko władze Bydgoszczy. Wcześniej zielone światło dla medycyny na PBŚ dali minister edukacji i nauki oraz minister zdrowia. Projekt od początku wspiera też minister Łukasz Schreiber.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Bydgoska kończy prace nad wnioskiem o wydanie zgody na kształcenie przyszłych lekarzy - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska