Dokładnie 23 lutego br. Senat PBŚ podjął uchwałę wyrażającą poparcie dla powstania w strukturze PBŚ Wydziału Medycznego. Uruchomienie kierunku lekarskiego na fordońskiej uczelni planowane jest w roku akademickim 2024/2025. Na I roku ma kształcić się 60 studentów.
Zanim jednak to nastąpi, konieczne było np. pozyskanie specjalistów dla zapewnienia minimum kadrowego oraz zapewnienie infrastruktury klinicznej. Politechnika Bydgoska w tych kwestiach w krótkim czasie podjęła liczne kroki.
Rozmowy ze szpitalami jeszcze trwają
Jak informowaliśmy, pierwszym lecznicą, z którą podpisano 22 kwietnia br. list intencyjny był Szpital MSWiA w Bydgoszczy. Ostatecznie niedawno - 29 czerwca br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie parafowano umowę o współpracy między uczelnią a szpitalem.
PBŚ sfinalizowała też umowy z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (12 czerwca) i Centrum Onkologii w Bydgoszczy (28 czerwca). Na tym nie koniec, bo liczy jeszcze na podpisanie umowy z 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy.
- O szczegółach na razie nie mogę mówić, bo rozmowy trwają, ale biorąc pod uwagę wszystkie dotychczas podpisane już umowy i po przewidywanym sfinalizowaniu umowy ze szpitalem wojskowym, nasze potrzeby na kształcenie i zaplecze kliniczne zostałyby wtedy wypełnione w 90 procentach - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem koordynator prac związanych z organizacją Wydziału Medycznego na PBŚ. - Być może do tego grona dołączą jeszcze inne lecznice, bo nadal prowadzimy rozmowy ze szpitalami.
Ważną inwestycją będzie budowa prosektorium
Wiadomo natomiast, że w strukturę Politechniki Bydgoskiej ma wejść Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SPZOZ w Bydgoszczy. Uchwałę, która wyraża wstępną wolę przekazania przez Miasto Bydgoszcz szpitala w ręce PBŚ przyjęła już Rada Miasta Bydgoszczy. Jeśli Politechnice uda się uzyskać stosowne pozwolenia i uruchomi kształcenie na kierunku lekarskim, to Miasto Bydgoszcz będzie miało za zadanie uchwalić już tę właściwą uchwałę Rady Miasta, wyrażającą wprost zgodę na przekazanie szpitala i wraz z nią porozumienie pomiędzy prezydentem miasta a Politechniką Bydgoską.
Jeszcze w kwietniu 2023 r. podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Bydgoszczy i dyrekcji szpitala miejskiego, dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, podkreślał, że taka forma przekazania szpitala jest formą optymalną dla uczelni przymierzającej się do kształcenia studentów medycyny.
Zaznaczył też, że z chwilą, gdy wszystkie niezbędne formalności zostaną dopełnione, pierwszą inwestycją, nad której lokalizacją PBŚ będzie się zastanawiać, to zapowiadana budowa prosektorium.
- Podtrzymuję to. Jeśli zapadną decyzje na tak, to wspólnie z dyrekcją szpitala rozważymy, czy tej inwestycji nie przekierować właśnie tam, co wydaje się najbardziej logiczne - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - Pierwotnie zakładaliśmy budowę prosektorium w kampusie PBŚ, ale w tej chwili otwiera to nową drogę negocjacji. Będziemy też myśleć o tym, by dostosować szpital do obsługi studentów, bo teraz to kształcenie się tam nie odbywa. Zaplecze dydaktyczne jest również potrzebne i ta rozbudowa będzie musiała nastąpić.
Wniosek do ministra jeszcze w lipcu
Niedawno podczas Święta Uczelni Politechnika Bydgoska otrzymała wsparcie finansowe od rządu w kwocie 70 mln zł.
- Te pieniądze w części przeznaczone zostaną na budowę prosektorium i Centrum Symulacji oraz infrastrukturę samego Wydziału Medycznego, ale też na wzmocnienie potencjału cyberbezpieczeństwa naszej uczelni, bo na taki cel je otrzymaliśmy. Musimy je zatem wydać zgodnie z przeznaczeniem - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ.
Wkrótce PBŚ zamierza też złożyć wniosek do ministra edukacji i nauki o wydanie zgody na kształcenie przyszłych lekarzy.
- Zapowiadaliśmy, że nastąpi to w III kwartale 2023 r. i tak się stanie. Taki wniosek planujemy złożyć najprawdopodobniej jeszcze do końca tego miesiąca - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ. - O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Przypomnijmy, że powstanie kierunku lekarskiego na PBŚ wspierają nie tylko władze Bydgoszczy. Wcześniej zielone światło dla medycyny na PBŚ dali minister edukacji i nauki oraz minister zdrowia. Projekt od początku wspiera też minister Łukasz Schreiber.
