Polki bez szans z Turcją. Mistrzostwa Europy się oddalają

Tomasz Froehlke
Dariusz Gdesz
Polskie koszykarki doznały drugiej porażki w eliminacjach mistrzostw Europy 2019. W Ankarze przegrały wyraźnie z Turcją.

Turcja - Polska 73:53 (9:16, 26:14, 21:12, 17:11)
TURCJA: Hollingsworth 14, Cakir 11 (1), Canitez 10 (1), Cora 7, Caglar 5 oraz Koksal 14 (2), Senyurek 5 (1), Aydin 4, Bilgic 3 (1), Emirtekin 0.
POLSKA: Misiek 11 (3), Gajda 9 (1), Kaczmarczyk 8 (1), Ziętara 6 (1), Żurowska-Cegielska 2 oraz Pawlak 12 (3), Stankiewicz 2, Szajtauer 2, Poboży 1, Adamowicz 0, Makurat 0, Skobel 0.

Turczynki dysponują o wiele lepszymi warunkami fizycznymi, a także plejadą strzelców. Tego właśnie brakuje Polkom, które jednak w pierwszej kwarcie potrafiły zaskoczyć rywalki. Kluczem była agresywna obrona, po której Turczynki popełniały straty i celne rzuty za 3 pkt.

Ale wiadomo było, że taka obrona i skuteczność nie mogły trwać cały czas. Zmęczenie, ilość fauli, brak pomysłu pod koszem i rywalki szybko opanowały sytuację. Jeszcze do przerwy Polski przegrywały tylko 30:35, ale wyraźniejsza przewaga zaczynała się tworzyć od trzeciej kwarty.

Polki wysoko przegrały walkę w zbiórkach (25-52), wykonywały tylko 16 wolnych (8 celnych) przy 30 rywalek (25 celnych), za 2 pkt. trafiły tylko 9 z 41 rzutów z gry.

W meczu wystąpiły cztery zawodniczki z naszego regionu, ale wszystkie miały ogromne kłopoty ze skutecznością: Justyna Żurowska-Cegielska (Artego Bydgoszcz) trafiła przez ponad 17 min tylko 1/8 z gry (3 zbiórki, asysta), Karolina Poboży (Artego) przez prawie 9 min 0/3 z gry, 1/2 z wolnych, zbiórka, 2 asysty, Agnieszka Skobel (Energa Toruń) przez ponad 9 min 0/1 z gry, 0/3 z wolnych, a Julia Adamowicz (Artego) przez prawie 3 min 0/1 z gry, 0/2 z wolnych.

W innym meczu gr. B: Białoruś - Estonia 80:63.

Przypomnijmy, że Polki w pierwszym meczu uległy w Wałbrzychu Białorusi 62:70, Turcja wygrała w Estonii 81:56. Nie trzeba nikogo przekonywać, że po dwóch porażkach droga na mistrzostwa Europy znacznie się wydłużyła.

Kolejne okienko eliminacyjne 10 i 14 lutego. Wyjedziemy do Estonii na Białoruś.