Wyjazd pracowników za granicę hamuje rozwój krajów tego rejonu. Z tego powodu, w ciągu ostatniej dekady, to właśnie nadbałtyckie kraje ucierpiały najmocniej. Dziś robią wszystko, aby ich obywatele powrócili. Mają jednak do czego? - pyta Money.p.
Rumunia, z której do tej pory wyjechało trzy miliony osób, wspólnie z prywatnymi przedsiębiorcami oferuje emigrantom specjalne kursy i szkolenia oraz organizuje targi pracy mające zwiększyć szansę na atrakcyjne, dobrze płatne zajęcie w kraju. Litwa, w której poziom emigracji zarobkowej jest najwyższy w Unii i stanowi 10 proc. obywateli, uruchomiła specjalnych program mający przekonać Litwinów do powrotu hasłem: "Chcemy, abyście wrócili". Również w Polsce resort rodziny, pracy i polityki społecznej rozważa wprowadzenie rozwiązań mających przyciągnąć pracowników z emigracji.
Polska to dla Ukraińców Zachód. Idealne miejsce do emigracji
Nasz rząd wiąże spore nadzieje z powrotem naszych rodaków do kraju, zwłaszcza w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do opuszczenia Wysp zmuszonych może zostać nawet 400 tys. Polaków - szacuje Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Jak wynika ze statystyk ujmujących numery identyfikacji podatkowej, od 2012 r. właśnie tyle osób nie ma jeszcze możliwości uzyskania prawa stałego pobytu, gdyż przebywają na Wyspach krócej niż ustawowe pięć lat.
Źródło: Money.pl
Otwarcie na emigrantów. Prezydent nie ustaje w apelach o powrót do kraju (x-news/TVN24):
