Jak pisze portal money.pl, zwolennicy wprowadzenia bezwarunkowego dochodu uważają, że pozwoli on ograniczyć biedę, zmniejszyć nierówności społeczne oraz jest elementem aktywizacji zawodowej. Dla przeciwników tego rozwiązania to kolejny socjal, który „przykuje” do kanapy osoby bezrobotne.
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy, co to?
Bezwarunkowy Dochód Podstawowy miałby oznaczać regularne wypłacanie wszystkim obywatelom określonej kwoty pieniędzy, niezależnie od ich dochodu czy sytuacji rodzinnej. W Polsce kwota ta miałaby wynosić 1700 zł miesięcznie” .
Infor.pl wyjaśnia, że Polska będzie musiała wdrożyć procedurę nadmiernego deficytu, aby ponownie spełniać pożądane w Unii Europejskiej standardy, czyli deficyt budżetowy w roku nie przekraczający 3 proc. wpływów budżetowych oraz dług publiczny poniżej 60 proc. PKB.
Ten portal przypomina też, że deficyt budżetowy na 2024 roku został wyliczony na poziomie 184 mld zł i według metodologii UE stanowi 4,5 proc. PKB. Chcąc zejść do 3 proc. konieczne byłoby „ścięcie wydatków o co najmniej 65-70 mld zł”. Co ciekawe, sam program Rodzina 800+ to rocznie dla budżetu koszt 70 mld złotych.
- Możliwa redukcja kosztów obsługi programów socjalnych jest szansą dla wprowadzenia idei bezwarunkowego dochodu podstawowego - to temat, który jak dotąd nie został przesądzony, ale wraca jak bumerang.
Nowe podejście do polityki socjalnej...
Według portalu infor.pl, to wszystko wymaga całkiem nowego podejścia do polityki społecznej, czyli nie tylko ograniczenia wysokości samych zasiłków i innych świadczeń. Najlepiej byłoby zreformować całą politykę socjalną, wykorzystując przy tym wszystkie możliwe zdobycze nowych technologii i innych nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają zasadniczą redukcję samych kosztów obsługi programów socjalnych.
Licząc lekko to kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset tysięcy osób zaangażowanych w samo administrowanie programami - w administracji rządowej i samorządowej. Jaka skala takich oszczędności jest możliwe pokazuje samo przesunięcie procedur 800 plus i innych do obsługi wyłącznie przez internet i na jednej elektronicznej platformie ZUS.
