Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska chce przesunąć pieniądze z PROW 2014-2020 - z inwestycji na bezpośrednie wsparcie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/enriquelopezgarre
Mowa o pieniądzach, których do tej pory Polska w ramach przyznanych środków na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 nie wykorzystała. Ministerstwo rolnictwa informuje, że "prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską, aby niewykorzystane do tej pory środki z PROW 2014-2020 przesunąć, nie na inwestycje - jak było to zaplanowane 7 lat temu, tylko na bezpośrednie wsparcie dla gospodarstw".

W lutym pytaliśmy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o poziom wykorzystania pieniędzy przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. Dowiedzieliśmy się wówczas, że do 21.02.2020 r. zrealizowano płatności na kwotę 25 mld zł, co stanowi 43% przeznaczonych na PROW środków".

Przypomnijmy, że łączna pula to 13,6 mld euro, w tym: 8 697 556 814 z budżetu UE (EFRROW) i 4 914 654 614 euro wkładu krajowego. Obowiązuje zasada n+3, co oznacza, że po 2020 roku kraj ma jeszcze 3 lata na wydanie pieniędzy z PROW.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało 10 kwietnia na swoje stronie, że "prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską, aby niewykorzystane do tej pory środki z PROW 2014-2020 przesunąć, nie na inwestycje - jak było to zaplanowane 7 lat temu, tylko na bezpośrednie wsparcie dla gospodarstw".

Kredyty klęskowe dla rolników

Do tej pory finansowa pomoc dla rolników polega na uruchamianiu kredytów - tydzien temu obrotowy, tzw. klęskowy - w wysokości 1 mld złotych. - Ci wszyscy, którzy mieli oszacowane klęski mogą uzyskać bardzo nisko oprocentowany kredyt na 100 proc. strat, rozliczany w 50 proc. fakturami od czasu wystąpienia tej klęski, czyli zaległe faktury na środki do produkcji będą uwzględnione - wyjaśnia minister Jan Krzysztof Ardanowski.

To Cię może też zainteresować

Zastrzega, że jeżeli w ciągu kilkunastu dni okaże się, że zainteresowanie tym kredytem jest bardzo duże, to pula środków zostanie zwiększona do 2 mld zł.

W ostatnim czasie został uruchomiony także preferencyjny kredyt klęskowy - inwestycyjny, dla tych rolników, którzy czują się na siłach realizować inwestycje. Ta akcja kredytowa opiewa na 0,5 mld złotych.

- Pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z Komisją Europejską, a sądzę, że będzie to pozytywna decyzja, uruchomimy kredyt obrotowy już dla wszystkich rolników, nie tylko tych, którzy objęci byli klęską. Wysokość środków, które będą uruchamiane dla gospodarstw, to ponad 1 mld złotych z dotacją ze środków UE, a realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego – zapowiedział szef resortu rolnictwa.

Źródło: MRiRW

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska