MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska elektrownia jądrowa coraz bliżej. Kiedy ruszy pierwszy reaktor?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
W obliczu rosnących potrzeb energetycznych i dążenia do dywersyfikacji źródeł energii, projekt elektrowni jądrowej ma szansę stać się kamieniem milowym w historii polskiej energetyki.
W obliczu rosnących potrzeb energetycznych i dążenia do dywersyfikacji źródeł energii, projekt elektrowni jądrowej ma szansę stać się kamieniem milowym w historii polskiej energetyki. Pixabay
Polska jest coraz bliżej uruchomienia swojej pierwszej elektrowni jądrowej. Amerykańskie firmy Westinghouse i Bechtel, odpowiedzialne za budowę, zapewniają, że projekt przebiega zgodnie z planem. Co to oznacza dla przyszłości polskiej energetyki?

Spis treści

Projekt „Elektrownia jądrowa” posuwa się do przodu

Prezes Westinghouse, Patrick Fragman, wyraził swoje zadowolenie z dotychczasowych osiągnięć.

Widać już wyraźny postęp w obszarze inżynierii i projektowania, a także przy tworzeniu łańcucha dostaw w Polsce. Znaleźliśmy już setki potencjalnych dostawców, a nawet zaczęliśmy składać pierwsze zamówienia - powiedział Fragman.

Jego optymizm podziela także Craig Albert, prezes Bechtel, który podkreślił dobre tempo prac zarówno projektowych, jak i przygotowawczych w miejscu przyszłej budowy.

Rządowy budżet projektu został ogłoszony, toczą się zmiany legislacyjne, trwają prace przygotowawcze na miejscu przyszłej budowy - wymienił Albert, zaznaczając mocne zaangażowanie obecnego polskiego rządu w projekt.

Współpraca z polskimi firmami

Konsorcjum stawia na współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami, planując, by aż połowa prac budowlanych była realizowana przez polskie firmy. Albert podkreślił, że Bechtel prowadzi rozmowy z wieloma lokalnymi przedsiębiorstwami w celu tworzenia łańcucha dostaw.

Nasz cel to 50 proc. prac budowlanych wykonanych przez wykonawców z Polski - przypomniał prezes Bechtela, co świadczy o dużej szansie na rozwój i wzrost kompetencji polskich firm budowlanych i inżynieryjnych.

Dodatkowo, projekt zbliża się do kluczowych etapów, które będą miały decydujący wpływ na jego dalszy przebieg.

[cyt]Wymienił wśród nich podpisanie podpisania kontraktu EPC na budowę oraz złożenie zamówień na najważniejsze elementy elektrowni, które trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem - zaznaczył Albert, wskazując na złożoność i skalę przedsięwzięcia.[/cy]

Strategiczne cele i finansowanie

Projekt ma kluczowe znaczenie nie tylko dla polskiej energetyki, ale również dla gospodarki. Plan zakłada, że pierwszy beton jądrowy pod pierwszy reaktor zostanie wylany w 2028 roku, a ukończenie budowy pierwszego bloku planowane jest na rok 2035. Kolejne bloki mają być oddawane do użytku w odstępach rocznych. Rząd zapewnił już wsparcie finansowe, dokapitalizowując spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe kwotą około 60 miliardów złotych, co stanowi około 30 procent kosztów budowy. Pozostała część zostanie sfinansowana z długu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska