Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski mają bronić rakiety Patriot. Swój udział w programie obronnym będą miały firmy z Bydgoszczy i Grudziądza

Marek Weckwerth
Inżynierowie bydgoskiej firmy Teldat w moblilnym centrum teleinformacyjnym "Jaśmin".
Inżynierowie bydgoskiej firmy Teldat w moblilnym centrum teleinformacyjnym "Jaśmin". Teldat
Amerykańskie baterie rakietowe i francuskie śmigłowce będą strzegły naszego nieba. Swój udział w programie obronnym będą miały firmy z Bydgoszczy i Grudziądza.

Nasz rząd postawi na sprawdzone rozwiązania - w ramach wartej 27 mld zł modernizacji armii (program "Wisła"), ta wyposażona zostanie w amerykańskie zestawy obrony przeciwrakietowej.

Rządowi USA złożone zostanie zamówienia na dostawę na potrzeby sił zbrojnych RP zestawów Patriot - informuje Ministerstwo Obrony narodowej. Planuje się pozyskanie 8 baterii do roku 2025. Tymczasową obronę przeciwlotniczą i i przeciwrakietową (w 3 lata od podpisania umowy) mają zapewnić dwie baterie.
Ważnym elementem naszej obrony powietrznej będzie też śmigłowiec wielozadaniowy. Rząd stawia na francuski H225M Caracal, który produkuje Airbus Helicopters.

Udział w budowie rakiet Patriot będą miały przedsiębiorstwa naszego regionu - w Bydgoszczy i Grudziądzu. - Bardzo cieszy nas ten fakt, nas - pracowników firmy, ale też - jak myślę - myślę wszystkich bydgoszczan i Polaków - mówi Daniel Lemke, dyrektor departamentu marketingu i handlu bydgoskiej firmy teleinformatycznej Teldat, która będzie wyposażać Patrioty w routery. - Dla Polski to dobra wiadomość, bo system Patriot jest najnowocześniejszy na świecie i jest sprawdzony w boju. Od blisko trzech lat współpracujemy z amerykańskim producentem tych rakiet - Raytheonem. Myślę że decyzja polskiego rządu o wyposażeniu armii w Patrioty nowej generacji jeszcze bardziej zacieśni naszą współpracę.

Zobacz koniecznie: Kto obroni województwo kujawsko-pomorskie w razie konfliktu? [mapa interaktywna].

Dyrektor przypomina, że system Patriot intensywnie się rozwija i eksportowany jest do wielu krajów na całym świecie. To otwiera szeroko możliwości także bydgoskiej firmie. Jego zdaniem, specjaliści MON -u wybrali najlepszą ofertę, lepszą niż oferowany przez Eurosam system rakietowy Aster-30, który nie jest tak dobrze sprawdzony jak amerykański.

Amerykanie pokazali też, że w razie zaognienia sytuacji międzynarodowej są w stanie już teraz dostarczyć swoje baterie przeciwlotnicze. Tak było niedawno pod Warszawą, gdy zaprezentowano możliwości bojowego rozwinięcia baterii.

Teldat produkuje m.in. routery, które będą montowane w najnowszej generacji Patriotach. Urządzenie jest czymś w rodzaju centrum komunikacyjnego. Przeszło już wymagające testy w amerykańskim laboratorium. Ocena była celująca, bo jest zabezpieczone na wszelkie zakłócenia, a przede wszystkim na zewnętrzne za pomocą fal elektromagnetycznych. To prototyp, ale wiadomo już, że będzie wdrożony do produkcji.
Udział w budowie Patriotów będą miały zapewne także Wojskowe Zakładu Uzbrojenia w Grudziądzu należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Anna Cichecka, rzecznik grudziądzkich zakładów, nie chce zdradzać szczegółów, ale nie jest tajemnicą, że WZU podpisały list intencyjny z Raytheon Company o współpracy przemysłowej jako wsparcie zakupu . Współpraca obejmie sprzęt naziemny wyrzutni Patriot oraz wybranych elementów zestawu rakietowej obrony powietrznej. Chodzi też o przygotowanie systemu zintegrowanego wsparcia logistycznego przez cały cykl życia sprzętu.

WZU Grudziądz podpisały także list intencyjny z francusko-włoskim konsorcjum Eurosam (MBDA i Thales Group) w sprawie produkcji wyrzutni rakiet Aster 30 Block 1 oraz Aster 30 Block 1 NT. Te systemy także brane były pod uwagę przez polski rząd.

W Grudziądzu produkowane są już zdalnie sterowane miny (częściowo zakopane w ziemi) do zwalczania przelatujących śmigłowców bojowych. - W ich zasięgu może być każdy obiekt lecący z szybkością do 300 kilometrów na godzinę, na wysokości do 150 metrów - wyjaśnia Anna Cichecka.

Znanym producentem min są także Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne "Belma". W jej ofercie są wystrzeliwane miny przeciwpancerne, czyli w tzw. systemie narzutowym oraz do klasycznego minowania na lądzie i przybrzeżnych wodach morskich (przeciwdesantowe). "Belma" chce teraz testować nowe, zdalnie sterowane miny przeciwpancerne.

Dla polskiej armii pracują również dwie inne bydgoskie firmy: Nitro-Chem" ( materiały wybuchowe) i Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 (modernizacja samolotów).

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska