Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie pomidory i sosny mogą być poważnie zagrożone! Pojawiły się nowe szkodniki

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega przed nowymi zagrożeniami fitosanitarnymi dla Polski. Niewystępujące dotąd szkodniki pojawiają się m.in. na pomidorach, sosnach, świrkach, dyniach i arbuzach, orliku (roślina ozdobna) czy olszy. Zamieszczamy informacje zebrane przez PIORIN (www.piorin.gov.pl)Cactodera solani n. sp. (Nematoda: Heteroderidae) - nowy gatunek mątwika rozwijający się na pomidorze. W Meksyku stwierdzono nowy dla nauki gatunek mątwika rozwijający się na pomidorze (Solanum lycopersicum) oraz komosie białej (Chenopodium album). Nadano mu nazwę Cactodera solani. Na korzeniach porażonych roślin stwierdzono występowanie białych, wydłużonych samic oraz cytrynkowatych cyst barwy od brązowej do czarnej, długości ok. 0,4 mm. Nicień został stwierdzony tylko w jednej szklarni w mieście Meksyk. Porażone rośliny pomidora wykazywały chlorozy na liściach i objawy więdnięcia, podczas gdy na komosie białej szkodnik nie wywoływał żadnych objawów porażenia. Brak informacji, czy C.solani wywoływał straty plonu na pomidorze. Rozwój jednego pokolenia nicienia na pomidorach trwał 49 dni, a rocznie rozwijało się kilka jego pokoleń. Gatunek ten został opisany niedawno, stąd brak danych na temat jego rozmieszczenia geograficznego. Zważywszy na objawy wywołane przez nicienia w Meksyku, nie można wykluczyć, że w przypadku jego rozprzestrzenienia się do innych krajów, będzie on przyczyniać się do powstawania na pomidorach objawów porażenia, podobnie jak miało to miejsce w szklarni w Meksyku, lecz trudno przewidzieć, czy będzie on miał wpływ na obniżenie plonu.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega przed nowymi zagrożeniami fitosanitarnymi dla Polski. Niewystępujące dotąd szkodniki pojawiają się m.in. na pomidorach, sosnach, świrkach, dyniach i arbuzach, orliku (roślina ozdobna) czy olszy. Zamieszczamy informacje zebrane przez PIORIN (www.piorin.gov.pl)Cactodera solani n. sp. (Nematoda: Heteroderidae) - nowy gatunek mątwika rozwijający się na pomidorze. W Meksyku stwierdzono nowy dla nauki gatunek mątwika rozwijający się na pomidorze (Solanum lycopersicum) oraz komosie białej (Chenopodium album). Nadano mu nazwę Cactodera solani. Na korzeniach porażonych roślin stwierdzono występowanie białych, wydłużonych samic oraz cytrynkowatych cyst barwy od brązowej do czarnej, długości ok. 0,4 mm. Nicień został stwierdzony tylko w jednej szklarni w mieście Meksyk. Porażone rośliny pomidora wykazywały chlorozy na liściach i objawy więdnięcia, podczas gdy na komosie białej szkodnik nie wywoływał żadnych objawów porażenia. Brak informacji, czy C.solani wywoływał straty plonu na pomidorze. Rozwój jednego pokolenia nicienia na pomidorach trwał 49 dni, a rocznie rozwijało się kilka jego pokoleń. Gatunek ten został opisany niedawno, stąd brak danych na temat jego rozmieszczenia geograficznego. Zważywszy na objawy wywołane przez nicienia w Meksyku, nie można wykluczyć, że w przypadku jego rozprzestrzenienia się do innych krajów, będzie on przyczyniać się do powstawania na pomidorach objawów porażenia, podobnie jak miało to miejsce w szklarni w Meksyku, lecz trudno przewidzieć, czy będzie on miał wpływ na obniżenie plonu. pixabay.com/Capri23auto
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ostrzega przed nowymi zagrożeniami fitosanitarnymi dla Polski. Niewystępujące dotąd szkodniki pojawiają się m.in. na pomidorach, sosnach, świrkach, dyniach i arbuzach, orliku (roślina ozdobna) czy olszy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska