Jest to kolejny element polsko-węgierskiej współpracy.
Efektywna współpraca
- Wyjazd był możliwy dzięki napisaniu przez węgierskich nauczycieli projektu, na który uzyskali dofinansowanie. Prace związane z projektem trwały bardzo krótko, ale zakończyły sukcesem. Pieniądze na organizację wyjazdu przekazała Fundacja Wacława Felczaka z Budapesztu. Również wybór Zakopanego był nieprzypadkowy. Na cmentarzu na Penksowym Brzysku spoczywa Wacław Felczak - wielki orędownik przyjaźni polsko-węgierksiej. Zimowa stolica Polski znajduje się także w połowie drogi między Węgierskiem, a Puspokmolnari, gdzie ma swą siedzibę nasza szkoła partnerska – informuje SP w Wegiersku.
Uczniowie obu szkół sporo skorzystali na tym wyjeździe. Doświadczenia wynieśli też nauczyciele.
Sporo korzyści
- Była okazja do zwiedzania, ciekawego spędzania czasu, rozmów, wymiany doświadczeń, szlifowania znajomości języków obcych i zacieśniania znajomości – mówi nauczyciel SP w Węgiersku Piotr Wołyński.
W programie była m.in. polska wigilia, podczas której dzieci śpiewały polskie kolędy i uczyły Węgrów polskich zwyczajów, w tym dzielenia się opłatkiem. Nie mogło też zabraknąć prezentów. Niespodzianką było wykonanie kolędy „Cicha noc" w języku węgierskim przez polskie dzieci i nauczycieli. Uczestnicy spotkania w górach zwiedzili także Zakopane, uczestniczyli w degustacji serów oraz wieczornej węgierskiej wigilii. Przyjaciele z południa przygotowali przedstawienie świąteczne oraz pokaz kolędowania. Ponadto zorganizowano wycieczkę w Pieniny i do Niedzicy, która była niegdyś częścią Królestwa Węgier. Odbyła się także zabawa integracyjna dla polskich i węgierskich dzieci.
Współpraca Szkoły Podstawowej w Węgiersku z placówką z Węgier rozpoczęła się dwa lata temu. Spotkania odbywają się regularnie. W ubiegłym roku Wegrzy gościli w naszych okolicach. Zapewnienie im atrakcji było możliwe dzięki temu, że nauczyciele z Węgierska napisali projekt „Węgiersk świętuje z Węgrami" na konkurs organizowany przez ambasadę Węgier w Polsce. Otrzymał dofinansowanie.
W ramach współpracy wydano także książkę pod nazwą „Historia braterstwa", którą wykonały dzieci z obu szkół. Zawiera ona informacje dotyczące wspólnej historii Polski i Węgier i lekcje języka węgierskiego dla dzieci polskich.