Ewa Umińska, starosta grupy w imieniu studentów wspominała: - Kiedy pierwszy raz zobaczyłam informację o naborze na studia pielęgniarskie pomyślałam: to coś dla mnie. Przypomniał mi się oddział dziecięcy dawnego szpitala. To tam mój tata lekarz pediatra zabierał mnie ze sobą na dyżury. Ubrana w fartuch i z czepkiem na głowie przyglądałam się pracy paniom pielęgniarkom. To były zupełnie inne czasy... Teraz spełniają się moje marzenia: kończę studia na kierunku pielęgniarstwo.
Ponadto "świeżo upieczona" pielęgniarka, Ewa Umińska zauważała, że praca w tym zawodzie nie będzie łatwa: - Będzie trudna, często będzie wyzwaniem. Głęboko wierzę w to, że przygotowanie, które otrzymaliśmy podczas studiów pozwoli nam sprostać wyzwaniom.

To był bardzo wyjątkowy dzień zarówno dla grupy absolwentów pielęgniarstwa, którzy studiowali w Grudziądzu jak i ich najbliższych. Świętowanie: dyplomatorium jak i tzw. czepkowania zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej.
Tomasz Krzysztyniak, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu podkreślał: - Wchodzimy w erę nowoczesnego pielęgniarstwa. Grudziądz już jest w tej erze. Tu na tej sali, od samych was - absolwentów tego kierunku usłyszeliśmy, że pielęgniarstwo to już nie tylko czynności higieniczne, opiekuńcze ale wysokospecjalistyczne procedury wykonywane w standardach XXI wieku. Będziemy dokładali wszelkich starań, aby nasz zawód był dobrze promowany i aby było nim duże zainteresowanie.
Czytaj także:
"Towarzyszycie nam w najbardziej intymnych chwilach. Czasami są to ostatnie chwile"
Uroczystość w szpitalu była też ważnym momentem w historii Grudziądza, o czym mówił prezydent Maciej Glamowski: - Ziszcza się na naszych oczach marzenie akademickiego Grudziądza i to w bardzo wymagającej dziedzinie jaką jest kształcenie w obszarze nauk o zdrowiu, ale też dziedzinie w której Grudziądz ma bardzo bogate tradycje bowiem przypomnę że w naszym mieście istniało liceum medyczne.

Okiem Kielara odc. 14
Prezydent Grudziądza także zwrócił się bezpośrednio do nowych pielęgniarek i pielęgniarzy: - To wy towarzyszycie nam w najbardziej intymnych chwilach. Czasami są to chwile ostatnie, a to wymaga niesamowitej empatii. Wasz zawód to powołanie i misja.
Małgorzata Kufel, wiceprzewodnicząca OIPiP w Toruniu, a jednocześnie koordynatorka studiów w Grudziądzu z ramienia WSG: - Mówią, że "po owocach ich poznacie". Tak, to owoc naszej wspólnej pracy. Studiowanie w Grudziądzu pielęgniarstwa, czerpanie wiedzy od doświadczonych pielęgniarek i pielęgniarzy było najpierw naszym marzeniem, a teraz staje się faktem i przechodzi do historii. Dziękuję za ten czas.
Te odznaczone pielęgniarki są wzorem do naśladowania
We wspomniane obchody Dnia Pielęgniarek i Położnych wpisała się też ceremonia wręczenia odznaczeń "Za zasługi w zawodzie". Są one przyznawane pielęgniarkom i położnym "z co najmniej 10-letnim stażem w zawodzie, które swoją postawą zawodową, społeczną, etyczną i profesjonalizmem stanowiły i stanowią przykład dla innych pracowników". I tak wyróżnienia otrzymały:
ze szpitala w Łasinie:
Maria Przybylska
Mariola Zielaskiewicz

ze szpitala w Grudziądzu:
Żaneta Borowiecka
Bożena Zembrzuska
Danuta Klimas - Topolewska
Katarzyna Mączkowska
Emilia Zawadzka
Beata Joppek
Maria Furs
Beata Wiśniewska
Anna Misiak
Bogusława Kalita
Dyplomatorium, tzw. czepkowanie oraz wręczenie odznaczeń odbyło się przy towarzyszeniu władz uczelni WSG z Jego Magnificencją rektorem prof. WSG dr Markiem Chamotem na czele. Było też składanie przyrzeczenia pielęgniarskiego.