Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomalować każdy może...

Oprac. MKJ
Malarz - amator też powinien być dobrze przygotowany do zajęć
Malarz - amator też powinien być dobrze przygotowany do zajęć Fot. Nobiles
Przed nami malowanie. Niby rzecz łatwa. Ale może być jeszcze łatwiejsza, gdy przestrzegać będziemy kilku podstawowych zasad, które zawsze towarzysza temu przedsięwzięciu.

Jedna z najważniejszych zasad brzmi tak: trzeba kupić tyle puszek lub wiader farby, aby wystarczyło nam na pomalowanie całego pomieszczenia. Jeśli pozostało trochę - najlepiej zlać ją i wymieszać wszystko w jednym pojemniku.

Ratunek dla podłogi, okien i mebli

Jedna farba, jeden grunt

Farby gruntujące i nawierzchniowe muszą być odpowiednio dobrane, dlatego najlepiej jeżeli pochodzą od jednego producenta. Gwarantuje to wzajemną przyczepność odpowiednich warstw, a co z a tym idzie trwałość i wytrzymałość powłoki.

Aby zachować odpowiednią czystość pomieszczenia, należy zabezpieczyć podłogi, otwory okienne oraz inne przedmioty za pomocą folii i taśmy malarskiej. Przygotujmy również odpowiednie narzędzia tj. wałki do emulsji (także specjalne wałki do malowania w rogach) lub ewentualnie pędzle i szczotki malarskie. Kupimy je w sklepach z narzędziami malarskimi. W danym pomieszczeniu należy stosować jedną technikę malarską - albo pędzel albo wałek.

Fachowcy twierdzą, że bardziej efektywne i ekonomiczne jest malowanie za pomocą wałków, ponieważ uzyskujemy grubsze powłoki, tzn. szybciej pokryjemy powierzchnię.

Najpierw czyste podłoże

Malowanie zawsze powinniśmy rozpocząć od przygotowania podłoża. Czyścimy je ze wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Warto przy tym pamiętać, że powierzchnie ocynkowane przemywamy wodą amoniakalną, dzięki czemu farba będzie do nich lepiej przylegać.

Do usunięcia starych powłok malarskich przyda się metalowa szczotka lub papier ścierny. Suche, odtłuszczone i czyste podłoże stalowe gruntujemy specjalnym środkiem, natomiast powierzchnie drewniane impregnujemy wcześniej impregnatem drewnoochronnym.

Najpierw sufit, potem ściana

Malowanie zaczynamy zawsze od góry - najpierw sufity, później ściany.

Po wyschnięciu farby na suficie przyklejamy taśmę malarską w celu odcięcia koloru i malujemy ściany. Możliwe jest wykonywanie na ścianach lub suficie różnych wzorów albo kombinacji kolorystycznych. Ciekawe efekty można również uzyskać stosując szablony malarskie.

Malując jedną ścianę nie należy robić przerw, gdyż malowanie "na sucho" może wpłynąć niekorzystnie na efekt naszej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska