https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomniki, których nie ma

26 lipca 1929 r. - oficerowie 16 Pułku Ułanów  Wielkopolskich w koszarach przy ul. Szubińskiej
26 lipca 1929 r. - oficerowie 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w koszarach przy ul. Szubińskiej
Nie tylko "Potop" i popiersie Sienkiewicza straciła Bydgoszcz w czasie ostatniej wojny. Pierwsze po wkroczeniu Niemców do miasta zniknęły pomniki poświęcone żołnierzom.

     
     W najnowszym, dziewiątym zeszycie "Materiałów do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu" Rajmund Kuczma wspomina wojskowe obeliski, które stanęły w naszym mieście w latach 20.
     Trzy z nich pojawiły się na terenie koszar pułków, które zasłynęły w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Pierwszy z nich stanął na honorowym miejscu w koszarach przy ul. Szubińskiej już w 1921 r. Dwa następne w 1929 r. - w dziesiątą rocznicę sformowania polskich jednostek. Pomniki zdobiły wojskowe place apelowe przy ul. Szczecińskiej (dziś ul. Pomorska na wysokości Londynka) i Północnej (dziś Powstańców Warszawy).
     Ich historia nie była długa. Zostały zniszczone już pierwszego dnia okupacji - 5 września 1939 r. Po wojnie nie wróciły na dawne miejsca. Tam, gdzie na Londynku stał obelisk, dziś jest parking przy sklepie Biedronki. Na ul. Północnej zbudowano szpital wojskowy. Także koszary przy ul. Szubińskiej zmieniły się nie do poznania. Na szczęście o tych skromnych pomnikach przypomniał nam Rajmund Kuczma.
     "Materiały do dziejów kultury i sztuki Bydgoszczy i regionu", zeszyt 9, 2004 r., wyd. Wojewódzki Ośrodek Kultury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska