Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pomoc de minimis, po suszy. Niektórzy rolnicy wciąż na nią czekają, ale będzie wsparcie dla tych, którym zaszkodziła pandemia

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
O ubiegłorocznej suszy niektórzy zdążyli już zapomnieć
O ubiegłorocznej suszy niektórzy zdążyli już zapomnieć Lucyna Talaśka-Klich
Rolnik z pow. chełmińskiego nadal czeka na pomoc de minimis po suszy (ok. 6 tys. zł). Chce wiedzieć, kiedy trafią do niego te pieniądze.

- Te pieniądze są mi bardzo potrzebne, czekam już tak długo – mówi gospodarz. Kiedy może je otrzymać?

Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia: - Pomoc publiczna określona w § 13z W związku z wyczerpaniem limitu krajowej pomocy de minimis na rok 2020 oraz z uwagi na trudną sytuację wielu rolników spowodowaną epidemią COVID-19 w dniu 14 lipca 2020 r. Rada Ministrów przyjęła Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy rozporządzenia umożliwią wypłatę pomocy dla producentów rolnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19, oraz którzy nadal oczekują na wypłatę wnioskowanej pomocy suszowej w formule de minimis za rok 2019 ze względu na wyczerpanie się krajowego limitu tej pomocy. 

W 2020 r. Agencja udziela pomocy finansowej na realizację innych zadań wynikających z polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, producentowi rolnemu:

  1. w którego gospodarstwie rolnym szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% danej uprawy;
  2. który złożył wniosek o udzielenie pomocy, o której mowa w § 13v ust. 1, i nie otrzymał tej pomocy w związku z wyczerpaniem krajowego limitu pomocy de minimis w 2020 r.;
  3. któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym w związku z epidemią COVID-19 oraz niewypłaceniem pomocy, o której mowa w § 13v ust. 1.

 
Pomoc będzie udzielana w drodze decyzji administracyjnej na wniosek producenta rolnego złożony do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Aby uprościć warunki ubiegania się o wsparcie, utrata płynności finansowej będzie potwierdzana przez producenta rolnego wyłącznie na podstawie jego oświadczenia. Pomoc będzie wypłacona w wysokości należnej producentowi w związku z  wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1 - może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem pomocy publicznej określonej w tym przepisie. Aktualnie Ministerstwo Rolnictwa oczekuje na notyfikację przepisów przez Komisję Europejską. Nabór wniosków planowany jest niezwłocznie po ich zatwierdzeniu. W tym czasie pojawią się również komunikaty na stronie ARiMR i w mediach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska