Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla rodzin z powiatu sępoleńskiego. W chorobie bliskich

Arkadiusz Marciszek
Fot. Archiwum
Od stycznia 2018 r. osoby chorujące na Alzheimera lub inne typy otępień z powiatu sępoleńskiego będą mogły liczyć na wsparcie

- Moja mama zaczęła chorować 5 lat temu. Początkowo radziła sobie sama, wystarczyło, że robiłam dla niej zakupy, czasami przynosiłam obiad. Codziennie zaglądała do niej sąsiadka, a ja z bratem wpadaliśmy 2-3 razy w tygodniu – mówi 59-letnia pani Iwona.

Z czasem zaczęły się coraz większe problemy. Starsza pani a to zostawiła garnek na gazie, zapomniała gdzie schowała pieniądze i myślała, że ktoś ją okradł.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Do rodziny dotarło, że matka nie może funkcjonować sama. Wzięli ją do siebie. Dużo w ich życiu się zmieniło.

- Już nie wyjeżdżamy na wakacje tak jak kiedyś. Przy mamie zawsze ktoś musi być - mówi pani Iwona.

Diagnoza choroby Alzheimera lub innego otępienia to szok dla chorego i jego rodziny. W Polsce aż 95% chorych na otępienia mieszka z rodzinami.

Najczęściej osobą chorą zajmuje się współmałżonek, który sam boryka się z problemami zdrowotnymi. Druga grupa opiekunów to dorosłe dzieci, często aktywne zawodowo. Dostęp do specjalistycznej opieki dla chorych otępiennych jest ograniczony. W dużych miastach są poradnie geriatryczne czy oddziały dzienne, pacjenci z małych miejscowości takiego wsparcia nie mają. Prawidłowe leczenie i ukierunkowana aktywność to czynniki mogące spowolnić postęp choroby i podtrzymują sprawność seniora.

W ramach projektu „Kujawsko - Pomorskie Środowiskowe Centrum Psychogeriatryczne w Otępieniach” (ŚCOPO) podjętych zostanie wiele działań. Projekt, którego liderem jest Pallmed sp. z o.o. realizowany jest w partnerstwie z samorządami, ośrodkami pomocy społecznej, placówkami medycznymi, ośrodkami kultury i organizacjami pozarządowymi.

Jego celem jest poprawa jakości opieki nad osobami z otępieniem poprzez koordynację opieki medycznej, socjalnej i działań społeczno-kulturowych. Swoją pomoc oferują też ośrodki pomocy społecznej. Instytucje kultury zorganizują zajęcia dostosowane do chorych.

W ramach projektu powstanie centrum telemedyczne. Opiekunowie będą mogli nawiązywać kontakt z Centrum i zasięgać porad. Dostaną tablety, pozwalające na połączenia audiowizualne.

Projekt realizowany jest z dotacji Unii Europejskiej, jest dla uczestników bezpłatny. Działania będą trwały przez 2 lata, do 31 grudnia 2019 roku.

Rekrutacja chorych i opiekunów do projektu rozpoczyna się już 1 listopada. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: www.domsueryder.org.pl (zakładka projekty). Informacji na temat projektu można zasięgnąć pod nr tel. 513 542 532, mail: [email protected].

Pogoda na dzień (25.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska