Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

Podczas marcowej sesji Rady Miasta (29 marca 2022) prezydent Marek Wojtkowski zaznaczył, że przez ostatni miesiąc priorytetem działań samorządu była pomoc udzielana uchodźcom z Ukrainy.
Przypomnijmy, że we Włocławku przygotowano dla nich tymczasowe miejsca schronienia: całe piętro w dawnym hotelu Ratuszowym przy ul. Bojańczyka (częściowo jest już zajęte), w siedzibie byłego domu dziecka przy ul. Żytniej (wszystkie miejsca są zajęte) oraz w Hali Widowiskowo-Sportowej OSiR. W Hali cały czas odbywają się zajęcia sportowe, ale włodarz miasta zapewnia, że w razie potrzeby, miejsce to może zostać przygotowane na przyjęcie uchodźców w bardzo krótkim czasie – w godzinę czy półtorej.
Tylu uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się we Włocławku
Od 16 marca 2022 roku działa system rejestracji uchodźców i trawa nadawanie numerów PESEL. We Włocławku rejestracja prowadzona jest w holu dawnego hotelu Ratuszowego, natomiast nadawanie numerów PESEL w Urzędzie Miasta (obywatele Ukrainy zapisywani są na konkretne dni i godziny). Do tej pory (dane z 28 marca 2022) we Włocławku zarejestrowało się 677 osób, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Wśród nich jest 290 dzieci. Numery PESEL nadano już 343 osobom. Część z dzieci uczęszcza już do włocławskich placówek edukacyjnych.
- Na dzień 24 marca (2022 roku) przyjęliśmy 169 dzieci: 39 w przedszkolach, 112 w szkołach podstawowych i 9 osób w szkołach średnich. Dzieci - w przypadku jednej szkoły - przyjmowane są najczęściej do tego samego oddziału. Natomiast jeśli w danej szkole są już dzieci z Ukrainy przyjęte przed 24 lutego 2022, to w pierwszej kolejności nowe dzieci dołączane są do tego oddziału – poinformował prezydent Marek Wojtkowski.
Bezpłatne przejazdy autobusami MPK dla uchodźców z Ukrainy?
Podczas sesji poruszona została także kwestia bezpłatnych przejazdów autobusami MPK dla uchodźców z Ukrainy. Zapytał o to Janusz Dębczyński, radny PiS.
- W przestrzeni publicznej pojawiła się informacja – nie wiem czy prawdziwa – że pan prezydent obiecał, że uchodźcy będą mogli korzystać za darmo z przejazdów naszą miejską komunikacją. Myślę, że to byłoby dobre rozwiązanie. Myślę, że ci ludzie dopóki nie okrzepną, nie zdobędą własnych środków, to również na taką pomoc z naszej strony oczekują i byłby to duży ukłon w ich stronę – mówił radny Janusz Dębczyński i dodał, że nie wie, czy wprowadzenie takiego rozwiązania nie wymagałoby nowelizacji uchwały Rady Miasta dotyczącej korzystania z darmowych przejazdów.
- Raczej wystąpimy o sfinansowanie biletów miesięcznych dla obywateli Ukrainy, co będzie równoznaczne z możliwością darmowego przejazdu – odpowiedział mu prezydent Marek Wojtkowski.
Piotr Kowal, przewodniczący Rady Miasta, przypomniał że dzieci i seniorzy zwolnieni są z opłat za przejazdy komunikacją miejska, więc wśród uchodźców jest już spora grupa, która nie wymaga dodatkowego zwolnienia z opłat. Dla pozostałych proponuje zakup biletów.
- Musimy potrafić odróżnić mieszkańców Ukrainy, którzy znaleźli się tutaj na skutek konfliktu od tych, którzy mają tu po prostu ułożone życie i funkcjonują na takich zasadach jak inni włocławianie – powiedział Piotr Kowal.
Szczepienia przeciwko koronawirusowi dla uchodźców z Ukrainy
Radny Krzysztof Kowalski (PiS) dopytywał o to, czy wśród uchodźców z Ukrainy prowadzona jest akcja promująca szczepienia przeciwko koronawirusowi.
- Osoby, które przyjechały być może nie są zaszczepione. Może warto byłoby zrobić taką akcję i spróbować – nie tylko tych, którzy są w naszym mieście, ale również w okolicach? Przeprowadzić akcję informacyjną promującą szczepienia i zrobić punkt, w którym chętne osoby będą mogły się zaszczepić – zaproponował radny Krzysztof Kowalski.
Prezydent Włocławka przekazał, że na ulotkach, które dostają uchodźcy, są informacje dotyczące możliwości szczepień. Zaznaczył jednak, że dodatkowy punkt szczepień nie powstanie.
- Uważam że to nie ma większego sensu. Takie punkty szczepień są dostępne na terenie miasta i każdy z obywateli Ukraińskich może z nich skorzystać – odpowiedział Marek Wojtkowski.
Osiedlowe punkty zbiórek dla uchodźców we Włocławku
Przypomnijmy, że we Włocławku – na poszczególnych osiedlach – uruchomione zostały punkty zbierania darów. Pomoc rzeczową można do nich przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Punkty działają w następujących lokalizacjach:
- Na Zazamczu: II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Uroczej oraz Zespół Szkół Elektrycznych przy ul. Toruńskiej;
- Na Południu: Zespół Szkół nr 4 przy ul. Kaliskiej oraz Szkoła Podstawowa nr 23 przy ul. Wyspiańskiego;
- W Michelinie: Szkoła Podstawowa nr 19 przy ul. Szkolnej;
- Na Zawiślu: Zespół Szkół nr 8 przy ul. Willowej;
- Na osiedlu Kazimierza Wielkiego: Szkoła Podstawowa nr 2 przy ul. Żytniej;
- W Śródmieściu: Zespół Szkół Technicznych przy ul. Ogniowej.
Aktualne informacje dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy można znaleźć na facebookowej stronie „Włocławek dla Ukrainy”.