Spis treści
Dziupla z kradzionymi samochodami w powiecie włocławskim
Wszystko zaczęło się od informacji, jaką Komenda Miejska Policji we Włocławku uzyskała z Polsko – Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku - o zlokalizowaniu na terenie powiatu włocławskiego samochodu skradzionego w marcu 2023 r. na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
- Na miejscu w pomieszczeniu garażowym funkcjonariusze Policji zastali dwie osoby podczas demontażu ww. pojazdu. W trakcie interwencji na miejsce dojechała trzecia osoba. W toku przeszukania ujawniono szereg elementów pochodzących od zdemontowanych pojazdów, narzędzia służące do demontażu pojazdów, telefony oraz woreczek strunowy z substancją narkotyczną. Wszystkie trzy osoby zostały zatrzymane. Przedstawiono im zarzuty paserstwa – informuje prokurator Arkadiusz Arkuszewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku.
Prawie dwa lata śledztwa! Przesłuchano kilkudziesięciu świadków
Śledztwo trwało niemal dwa lata, w marcu 2025 r. zostało ono zakończone skierowaniem wobec dziesięciu podejrzanych aktu oskarżenia.
Śledczy z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku, działając pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku przesłuchali kilkudziesięciu świadków, przeanalizowali zabezpieczy sprzęt i prowadzili czynności operacyjne oraz współpracę z niemiecką policją. Skutkowało to zatrzymaniem i przedstawieniem zarzutów kolejnym 7 podejrzanym z powiatu aleksandrowskiego i włocławskiego.
Prokuratura Okręgowa we Włocławku informuje, że w toku śledztwa ustalono, że kradzione pojazdy były demontowane także w dwóch innych miejscach na terenie powiatu aleksandrowskiego. Postępowaniem objęto kilkadziesiąt kradzionych pojazdów.
10 osób usłyszało działania w zorganizowanej grupie przestępczej
Zarzuty postawiono 10 osobom – mężczyznom w wieku od 25 do 53 lat. Wszystkim podejrzanym prokurator zarzucił działanie w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od 2022 r. do marca 2023 roku - na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, innych nieustalonych dotąd miejscowościach w Polsce oraz na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
- Dziewięciorgu z nich zarzucono paserstwo samochodów, przyjmując że uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, z tego czterem podejrzanym paserstwo w stosunku do mienia znacznej wartości. Ostatniemu ze sprawców zarzucono kradzież z włamaniem. Dodatkowo jeden z podejrzanych usłyszał zarzut wielokrotnego udzielania innym osobom substancji psychotropowej w postaci amfetaminy – dodaje prokurator Arkadiusz Arkuszewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku.
Takie środki zapobiegawcze zastosowano wobec podejrzanych
Podejrzanym zarzucono czyny, które kwalifikowane są jako występki i zagrożone karą – w zależności od artykułu – do 5, 10, 15 lat czy też do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
By prawidłowo zabezpieczyć tok postępowania, w postępowaniu przygotowawczym, wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze. W początkowej fazie śledztwa, trzech sprawców tymczasowo trafiło do aresztu. Następnie zmieniono go na dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe.
Kradli auta i działali w grupie przestępczej! Prokuratura we...
- Wobec dwóch kolejnych podejrzanych zastosowano dozór Policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi i zakaz opuszczania kraju, wobec trzech kolejnych dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe, wobec jednego dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi i poręczenie majątkowe oraz wobec ostatniego z podejrzanych dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi – wyjaśnia prokurator Arkadiusz Arkuszewski.
