Spis treści
Mieszkania na rogu Tumskiej i 3 Maja. Jest pozwolenie na budowę
Na rogu ul. Tumskiej i 3 Maja we Włocławku miasto chce postawić budynek, w którym znajdą się między innymi mieszkania czynszowe z opcją dojścia do własności.
Umowę na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania podpisano w lipcu 2022 roku. Przetarg wygrała PAM Pracownia Architektoniczna Paweł Myśliwiec z Łodzi, która swoje prace wyceniła na 314 tys. 600 zł brutto.
Pod koniec marca 2025 roku podpisano pozwolenie na budowę.
- Mam kolejną decyzję – pozwolenie na budowę – tym razem wydane dla miasta Włocławek – na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na rogu Tumskiej i 3 Maja. Powstanie tam 69 mieszkań i 12 lokali użytkowych i przy 3 Maja i przy Starym Rynku, co - mam nadzieję, że wpłynie pozytywnie na to, żeby coraz więcej mieszkańców Włocławka po prostu miało po co na Stary Rynek przyjść, bo powstaną tam – mam nadzieję – bardzo fajne lokale użytkowe – przekazał prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.
Nowe mieszkania powstaną także przy ul. Cyganka.
- I w przypadku Cyganki i Tumskiej mówimy o mieszkaniach, które mają parking podziemny, więce myślę, że będą to bardzo atrakcyjne miejsca, które zbudujemy. 80 mieszkań na Cygance, 69 mieszkań na Tumskiej. Szukamy środków i będziemy maksymalnie szybko realizować te dwa zadania inwestycyjne – dodał prezydent Krzysztof Kukucki.
Tak mają wyglądać mieszkania w nowej lokalizacji
Na rogu ul. Tumskiej i 3 Maja powstać ma budynek czterokondygnacyjny (w tym użytkowe poddasze), w którym będzie minimum 50 mieszkań. W planach są mieszkania trzypokojowe o powierzchni do 60 metrów kwadratowych oraz dwupokojowe o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Kuchnie w lokalach przewidziano jako osobne pomieszczenia (nie będzie aneksów kuchennych).
Każde mieszkania ma mieć balkon i dostęp do windy. W budynku – na parterze - powstaną także lokalne usługowe, w szczególności przeznaczone dla gastronomii (barów, kawiarni czy cukierni). Z dokumentacji przetargowej wynika, że wspomniane lokale usługowe mają mieć ok. 60 metrów kwadratowych powierzchni, a w przypadku lokali restauracyjnych – ok. 120 metrów kwadratowych.
„Plan zakłada zamontowanie w budynku pomp ciepła, fotowoltaiki oraz nowoczesnego systemu rekuperacji budynków. Projekt powinien także obejmować windę, garaż podziemny, plac zabaw oraz tereny zielone wraz z małą architekturą” – informował Urząd Miasta Włocławek w 2022 roku, gdy wybrano wykonawcę projektu.
Projekt powstał pod okiem konserwatora zabytków
Pod informacją prezydenta Włocławka w mediach społecznościowych na temat pozwolenia na budowę, pojawiły się pozytywne głosy mieszkańców na temat inwestycji. Dopytują m. in., jak będzie wyglądał nowy budynek, czy wkomponuje się w otoczenie.
„Dobrze, że puste do tej pory działki na terenie Śródmieścia zostaną zabudowane. Mam tylko nadzieję Panie Prezydencie Krzysztof Kukucki, że projektanci zaprojektowali ściany frontowe tych budynków tak by pasowały one do stylistyki istniejących w tej okolicy budynków np. Starostwo Powiatowe, rektorat PANS, budynek przy ul. Cyganka 24 lub budynek u zbiegu ulic Brzeska i Piekarska” – napisał w komentarzu jeden z mieszkańców.
Prezydent Krzysztof Kukucki odpowiedział, że projekt był realizowany w uzgodnieniu z Konserwatorem Zabytków.
Będą kolejne mieszkania we Włocławku. Powstaną na rogu Tumsk...
„To dobra inwestycja dobrze że będą zagospodarowane te działki. Ludzie nie będą składowali tam odpady, śmieci oraz wyprowadzali psy i nie sprzątali po nich. Rejon rewitalizacji zyska na manufakturze. I na pewno będą dobrze wkomponowane w ten rejon żeby stanowiły całość starówki i całej zabudowy i historycznego miejsca. Ja pamiętam ten rejon z roku 1968 roku jak spacerowałam ulica 3- go Maja i przesiadywałem z dziadkami na skwerze Starego Rynku przy pięknych dywanowych kwiatach” – dodała inna komentująca osoba.
