Pomoc klęskowa 2021. Skorzystają m.in. rolnicy z gmin Gniewkowo i Dąbrowa Biskupia

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Wnioski o wsparcie po klęskach będzie można składać od 7 czerwca.
Wnioski o wsparcie po klęskach będzie można składać od 7 czerwca. pixabay.com/waqutiar
- W ramach przyjętego w zeszłym tygodniu przez Radę Ministrów rozporządzenia będziemy mogli wypłacić do 150 mln zł pomocy dla tych osób, które złożą wnioski do ARiMR - zapowiada w Gniewkowie Anna Gembicka, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mowa o gospodarstwach, które ucierpiały z powodu klęsk, takich jak deszcz nawalny czy susza.

- To jest niesamowicie ważna pomoc szczególnie właśnie w tych samorządach, w gminie Gniewkowo, gdzie te straty były bardzo duże. Jestem przekonana, że to jest dobra wiadomość dla rolników - mówiła 26 maja na rynku w Gniewkowie w powiecie inowrocławskim Anna Gembicka, która promuje program wsparcia dla rolników.

O wsparcie dla rolników, którzy ponieśli w 2020 r. straty spowodowane przez klęski żywiołowe, będzie wynosiła od 500 do 1200 zł za hektar, a nabór wniosków potrwa od 7 do 30 czerwca 2021 roku.

Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski przypomina: - Tutaj na Kujawach rok temu 21 czerwca przeszła nawałnica, która zalała wiele tysięcy hektarów rolników z terenu gminy Gniewkowo i gminy Dąbrowa Biskupia. Po 2 latach suszy w 2018 i 2019 roku przyszedł 2020, który wydawał się korzystny dla rolników, ale ten deszcz spowodował bardzo duże starty - wspomina przedstawiciel rządu w regionie.

- Przeprowadziliśmy szacowanie, wykazane 217 gospodarstw zostało zakwalifikowanych pozytywnie - podaje wojewoda.

Wysokość pomocy klęskowej 2021 jest uzależniona o wielkości strat i typu upraw

O szczegółach pomocy opowiada Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Toruniu: - O pomoc tzw. klęskową będą mogli ubiegać się rolnicy indywidualni i mikro przedsiębiorstwa, które są zarejestrowane w rejestrze producentów rolnych.

Mowa o gospodarstwach, w których w 2020 roku doszło do szkód spowodowanych zdarzeniami atmosferycznymi w postaci suszy, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków, podtopień lub tym podobnych.

- Jeśli planowana kwota wsparcia 150 mln zł, będzie niewystarczająca na pokrycie pełnego zapotrzebowania na pokrycie wszystkich złożonych wniosków, wówczas zostanie obliczony współczynnik korygujący, który może nieco zmienić stawki proponowane przez ministerstwo, jednak dzięki temu wszyscy będą mogli otrzymać pomoc - wyjaśnia dyrektor Jolanta Sobecka.

Do każdego wniosku należy złożyć kopię protokołu z szacowania strat, gdy była powołana komisja. Inaczej w przypadku suszy - protokół należy pobrać z publicznej aplikacji.

Planowane stawki pomocy klęskowej:

Producenci rolni, których uprawy zostały w 2020 r. zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na poziomie powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej, będą mogli ubiegać się o dotację, której wysokość będzie uzależniona od rodzaju uprawy i wysokości szkód na danej powierzchni:

  • 1200 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 70% plonu;
  • 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 70% plonu;
  • 1000 zł na 1 ha upraw, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy;
  • 600 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 20% do 70% plonu;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw, w których wystąpiły szkody w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, w wysokości co najmniej 20% do 70% plonu.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Inez Ramirez

I make up to $90 an hour working from my home. My story is that I quit working at Walmart to work online and with a little effort I easily bring in around $40h to $86h… Someone was good to me by sharing this link with me, so now i am hoping i could help someone else out there by sharing this link...

Try it, you won't regret it! _________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie