Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc po suszy 2019. Niektóre protokoły wracają do poprawki, ale czasu jest więcej

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
O dwa tygodnie został przedłużony termin składania wniosków o pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Cieszą się z tej możliwości gospodarze, którzy wciąż nie mają podpisanych protokołów.

- Całe szczęście, że został przedłużony termin składania wniosków o pomoc po suszy, bo do końca października nie wszyscy mogliby je złożyć - mówi rolnik z pow. bydgoskiego. - Niektóre protokoły wciąż nie są podpisane, a do wniosku należy dołączyć kopię protokołu oszacowania szkód!

On wciąż czeka na ten dokument, bo zamierza jak najszybciej złożyć wniosek w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Termin naboru wniosków został przedłużony do 15 listopada 2019.

- Przyjęliśmy 12 608 wniosków suszowych, wydaliśmy 6 724 decyzji na łączną kwotę pomocy 68 191 202,46 zł - poinformowała w poniedziałkowe popołudnie (21 bm.) Jolanta Sobecka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.

Problemy z protokołami

Urząd Gminy Sośno w związku z licznymi pytaniami w sprawie „protokołów suszowych” zamieścił na swojej stronie internetowej pismo Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z 10 października br. Wynika z niego, że „weryfikacja protokołów wymaga starannego sprawdzenia ich zgodności” z wytycznymi dla komisji dotyczącymi szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez susze, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, pioruny. Jest też uwaga, że ok. 10 proc. protokołów przekazanych do wojewody, wymaga poprawienia ze względu na błędy.

To Cię może też zainteresować

I podobnie jest w gminie Sośno. - Większość protokołów jest już podpisanych i wydanych rolnikom - powiedział wczoraj Maciej Paliga z UG Sośno. - Poprawek wymaga ok. 10 procent protokołów. To najczęściej drobiazgi, błędy techniczne, takie jak wpis do niewłaściwej rubryki. Zdarzają się też błędy rolników.

Czas bardzo naglił

Maciej Paliga dodaje, że podpisane przez rolników protokoły z Sośna zostały dostarczone do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego już 26 września 2019 r. - Czasu na ich przygotowanie było niewiele, ale przynajmniej jest go więcej na poprawki - dodał pracownik urzędu gminy.

- 230 wniosków zostało już podpisanych przez wojewodę, ale kilka z nich będzie wymagało poprawek i ponownego podpisu - mówi Zofia Topolińska, wójt gminy Lniano. - Podczas składania wniosków w ARiMR stwierdzono rozbieżności danych podanych przez rolników, więc trzeba to poprawić i ponownie zatwierdzić.

Wojewoda zatwierdza protokoły pod względem formalnym, nie może jednak sprawdzić, czy zgadzają się np. dane dotyczące działek rolnych. Zatem jeśli ARiMR stwierdzi takie niezgodności, to protokoły wracają do gminnych komisji, a one - po korekcie - ponownie kierują te dokumenty do zatwierdzenia przez wojewodę.

Do 22 października wojewoda potwierdził ok. 14 tysięcy protokołów, weryfikowanych jest ok. 1200 protokołów - poinformował Adrian Mól, rzecznik prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

__________________________________________
Agro Pomorska, odcinek 79, Forum Rolnicze 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska