Niepełnosprawność nie powinna odbierać szansy na rozwijanie pasji, talentów i zainteresowań. Program "Uczeń na wsi" pomaga wyrównywać edukacyjne szanse niepełnosprawnym uczniom.
Wszyscy mają marzenia i chcą je realizować. W ubiegłym roku, dzięki środkom z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, wielu niepełnosprawnych uczniów z powiatu świeckiego spełniło swoje marzenia. Uczestniczyli w kursach, które podnosiły ich sprawność. Dostali przedmioty, które umożliwiły im naukę i sprawiły, że była ona bardziej przyjazna.
PFRON przewidział również pokrycie kosztów związanych z korzystaniem z internetu w domach, dojazdem do szkoły czy opłatą za naukę. Ponadto uczniowie objęci programem doskonalili swoje umiejętności lingwistyczne.
Chcą skorzystać z pomocy
Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Tylko w gminie Pruszcz Pomorski w ubiegłym roku programem zostało objętych 41 osób. - 14 wniosków już wpłynęło, ale to dopiero początek; na pewno będzie ich znacznie więcej - mówi Maria Ziemer z Zespołu Obsługi Oświaty w Pruszczu. W innych gminach chętnych do skorzystania z oferty PFRON również nie brakuje.
Żyją oszczędnie
Nadzieje z programem wiążą nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice, którzy często nie są w stanie sprostać wszystkim potrzebom dzieci. Drogie lekarstwa i kosztowne rehabilitacje obciążają domowe budżety. Rodzicom nie wystarcza pieniędzy na zakup książek, finansowanie kursów doszkalających czy wyjazdów koedukacyjnych. Pomoc z PFRON jest bezcenna.
Akcja jest nagłaśniana
Uczniowie i ich opiekunowie o kampanii informowani są przez gminne obwieszczenia. Ponadto dyrektorzy szkół nagłaśniają akcję w szkołach.
Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 września, jednak nie należy czekać do ostatniej chwili. Wcześniej trzeba zebrać pełną dokumentację i dokładnie zapoznać się z warunkami uczestnictwa w programie.
- Rozpatrywane są tylko kompletne podania - przestrzega Maria Ziemer.
Są warunki do spełnienia
"Uczeń na wsi" adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ważnym kryterium jest też miejsce zamieszkania i dochód. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pfron.org.pl.
Kiedy będą decyzje?
Uczniowie nie będą musieli długo czekać na informację, czy zostali zakwalifikowani do programu. - Na rozpatrzenie wniosków mamy 30 dni - mówi wójt Gminy Warlubie Krzysztof Michalak.