https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc województwa

Agnieszka Romanowicz
Od kilku lat prąd potrzebny do oświetlenia znaków na krajowej "piątce” produkują solary. Na zdjęciu jeden z nich
Od kilku lat prąd potrzebny do oświetlenia znaków na krajowej "piątce” produkują solary. Na zdjęciu jeden z nich Fot. Andrzej Bartniak
Rośnie popularność ekologicznych źródeł energii w powiecie świeckim. Jednak częściej korzystają z nich organizacje publiczne niż gospodarstwa domowe.

Na dachu NowegoSzpitala w Świeciu pojawią się niebawem solary. Energia słoneczna, którą pozyskają, posłuży podgrzaniu wody w lecznicy. Solarne ciepło będzie także wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń. Właściciele spółki NowySzpital zakładają 40-procentowe oszczędności na podgrzewaniu wody i 4-procentowe na kosztach centralnego ogrzewania.

Pomoc województwa

Do korzystania z energii natury zachęca marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozdziela on pieniądze na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Rozdysponowano już 3,5 mln złotych, skorzystał na tym m.in. Nowy Szpital. - Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii to nie tylko wyraz troski o środowisko, ale także, a może przede wszystkim, znaczne oszczędności. Cieszę się, że możemy finansować tego typu projekty. Tym bardziej, że sami wypracowaliśmy ścieżkę prawną umożliwiającą wykorzystanie unijnego wsparcia do budowy instalacji także na prywatnych posesjach - podkreśla marszałek.

Nie na naszą kieszeń

Po pieniądze na solary dla gospodarstw domowych sięgnęła już na przykład gmina Chełmża, gdzie w 31 miejscowościach bę-dą one źródłem ciepłej wody dla 579 domostw i 20 budynków publicznych. Ograniczy to spalanie węgla o 350 ton rocznie.
Gmina Świecie nie szykuje się do takiego projektu. Planuje jednak rozszerzyć listę ekologicznych rozwiązań, które będą dotować w ramach gminnego funduszu ochrony środowiska.
Z informacji pracowników wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego w Świeciu wynika, że obecnie popularność solarów jest znikoma. Głównie ze względu na koszt. Warto wiedzieć, że dla średniej wielkości domu jednorodzinnego trzeba liczyć się z wydatkiem ok. 10 tys. zł.
Według drogowców, warto zainwestować. Obecnie baterie słoneczne stawiają oni przy każdym migającym znaku drogowym.

Wspomagane wiatrem

- Z uwagi na oszczędności, środowisko i ograniczony dostęp do prądu w niektórych miejscach - wylicza Tomasz Okoński, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy. Zaznacza on jednak, że w okresie jesien-no-zimowym solary są niewystarczające. -Dlatego do każdego z nich montujemy wiatrak, który ładuje baterie nawet w nocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fghy
ok
g
gość
są bardziej niezawodne - nie zależą od energii elektrycznej
g
gość
W Bzowie także są znaki zasilane energią słoneczną!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska