W niedawnej, dorocznej kweście na naszych cmentarzach Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia zebrało ponad 10 tys. zł. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, TMM I przeznacza je na utrwalenie pamięci uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, którzy, po 147 latach pruskiej niewoli, zbrojnym czynem przywrócili tym ziemiom polskość.
Przeszli do historii otoczeni chwałą
Powstanie Wielkopolskie w Inowrocławiu stanowi jedną z najchlubniejszych kart w jego dziejach. Na Kujawach i w Wielkopolsce prawie nie było polskiej rodziny, z której ktoś nie był w powstaniu. Jego uczestnicy przeszli do historii otoczeni chwałą i wdzięcznością.
Wielu z nich spoczywa na inowrocławskich cmentarzach, a członkowie TMMI pragną, wzorem niektórych innych miejscowości, trwale upamiętnić miejsca pochowania wszystkich powstańców. Zarówno tych, którzy walczyli o Inowrocław i Kujawy, jak i walczących gdzie indziej, a pochowanych w naszym mieście - poległych w walkach, jak i tych, którzy zmarli po latach i pochowani są w grobach rodzinnych, bez informacji o powstańczej przeszłości.
Teraz trzeba zewidencjonować groby
Na nagrobkach powstańców wielkopolskich lub obok, za zgodą rodzin, znajdą się trwałe symboliczne oznakowania. Zamierzenie to wymaga jednak zewidencjonowania grobów i pomocy rodzin lub opiekunów. Dlatego osoby tym zainteresowane proszone są o kontakt oraz podanie personaliów i lokalizację miejsca pochówku.
Tam należy przekazywać informacje
Informacje w ciągu najbliższych tygodni można przekazać telefonicznie lub internetowo do sekretariatu Zakładu Poligraficzno-Wydawniczego Pozkal - tel. 52-354-27-02 (do godz. 16) lub: [email protected], albo do sekretarz Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia - tel. 507-131-640 lub: [email protected].