Jak wynika z prognoz demograficznych, coraz więcej osób będzie dożywać stu lat i więcej. W 2040 roku będzie ich 20,4 tys., w 2060 roku - 66,8 tys., a w 2080 roku - już 124,2 tys. Tylko na koniec ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił z tytułu wieku 1,9 tys. świadczeń honorowych. Wśród 100-latków pobierających świadczenie w ZUS zdecydowanie przeważają kobiety - stanowią 85 proc. populacji. W województwie kujawsko-pomorskim w marcu bieżącego roku świadczenie honorowe otrzymało 101 mieszkańców.
- Świadczenie honorowe przyznawane jest wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać jest ukończenie 100 lat. Świadczenie to wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym dana osoba kończy sto lat - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, w przypadku osób niepobierających emerytury lub renty świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia.
Świadczenie wypłacane jest dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty. Wysokość tego świadczenia jest równa kwocie bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły 100 lat po 28 lutego 2019 roku, świadczenie wynosi 4003,88 zł brutto.
Zobacz nasz nowy program: "Dojrzalsi" (odcinek 2)
