28 procent szkół podstawowych w województwie osiąga wyniki poniżej średniej krajowej. Tak wynika z zewnętrznych testów. Żeby to zmienić, Urząd Marszałkowski wspiera program, który ma przyczynić się do zmiany tej sytuacji.
Projekt zakłada objęcie wsparciem 225 szkół podstawowych w całym regionie i realizację ponad 57 tysięcy dodatkowych jednostek zajęciowych - godzin dydaktyczno-wyrównawczych i innowacyjnych zajęć pozalekcyjnych. Skorzysta z nich 9 tysięcy uczniów klas piątych z naszego regionu. W każdej szkole wsparciem zostanie objętych średnio 40 uczniów klas piątych, którzy mają problemy w nauce. Kryteria rekrutacji to między innymi diagnoza edukacyjna, orzeczenie lub opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, opinie pedagoga szkolnego i wychowawcy oraz status społeczny ucznia. W projekcie wezmą też udział uczniowie niepełnosprawni.
Rodzaj prowadzonych zajęć będzie zależeć od potrzeb uczniów. Pozwolą one uzupełnić uczniom braki i zaległości w nauce, stworzą szansę na rozwój zainteresowań i uzdolnień, podniosą samoocenę i zwiększą motywację do nauki.
Pierwsze zajęcia w ramach projektu zaplanowano na marzec. Realizacja przedsięwzięcia potrwa do końca 2010 roku.