Od 1 stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią. Formularze o symbolu ERWD przyjmowane są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej przez PUE/eZUS. Nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem formularza.
- Wypłatę renty wdowiej uprawnione osoby otrzymają najwcześniej od lipca, pod warunkiem złożenia wniosku do końca lipca oraz spełnienia wszystkich wymaganych warunków – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Najwięcej wniosków na Mazowszu
Choć czasu na złożenie wniosku jest bardzo dużo, wiele wdów i wdowców postanowiło zrobić to od razu, gdy tylko pojawiła się taka możliwość. Do tej pory do ZUS w całym kraju wpłynęły 78 662 wnioski. Najwięcej w Warszawie (5000), Łodzi (4423), Gdańsku (3974), Kielcach (3175) i Poznaniu (3140). Z kolei najmniej wniosków wpłynęło w: Gorzowie Wielkopolskim (474), Bielsko-Białej (551), Tarnowie (686), Pile (802) i Siedlcach (809). W naszym regionie jest ich 5433 - 2896 w ZUS Oddział w Bydgoszczy i 2537 w ZUS Oddział w Toruniu.
- Ponad 74 procent klientów składa wnioski na sali obsługi klientów. 18 procent druk ERWD wysyła pocztą, a niecałe 8 procent o rentę wdowią wnioskuje elektronicznie. Zdecydowanie większe zainteresowanie świadczeniem odnotowujemy wśród kobiet - zaznacza Krystyna Michałek.
Sprawdź, ile wyniesie Twoje świadczenie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej zus.pl udostępnił specjalny kalkulator, który pomoże wyliczyć szacunkową wysokość łączonych świadczeń, czyli renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz własnego świadczenia, takiego jak emerytura czy renta z tytułu niezdolności do pracy. Wdowy i wdowcy, którzy mają prawo do renty rodzinnej oraz własnego świadczenia, mogą zdecydować się na wypłatę całej renty rodzinnej oraz 15 proc. swojego świadczenia lub odwrotnie. Warto jednak pamiętać, że od 1 stycznia 2027 roku procent wypłacanej kwoty z drugiego świadczenia wzrośnie do 25 proc. Dzięki kalkulatorowi można określić, który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy oraz jaką kwotę ZUS wypłaci od lipca. Co ważne, wyniki, które klient uzyska w kalkulatorze, mają charakter szacunkowy.
Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury (obecnie 5342,88 zł brutto). W przypadku, gdy łączna kwota świadczeń przekroczy tę wartość, zostanie ona pomniejszona o wysokość tego przekroczenia.
Masz pytania? 14 stycznia zadzwoń na dyżur ZUS
We wtorek, 14 stycznia, w redakcji organizujemy dyżur z ekspertem ZUS. Tematem będą: renta wdowia i dodatek dopełniający do renty socjalnej w wysokości 2520 zł. Można pytać m.in. o zasady przyznawaniach tych nowych świadczeń, sposób składania wniosków, limity dochodów, terminy wypłat. Od godz. 11 do 13 pod numerem bezpłatnej infolinii 800 170 755 odpowiedzi będzie udzielać Grażyna Mucha, specjalista z Wydziału Koordynacji, Analityki i Wsparcia Usług Świadczeniowych oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy.
Pytania można również przesyłać mailem pod adresem: [email protected]
Nie przegap
