MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 6200 zł specjalnej premii za wiek z ZUS i KRUS. Tylu mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego ją dostaje

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Stulatkowie w regionie mają swoją receptę na długowieczność. Z kolei ZUS i KRUS mają dla nich specjalną premię za wiek. Na Pomorzu i Kujawach otrzymuje ją 294 seniorów.

103. urodziny na początku lutego świętowała Kazimiera Iwańczenko, z domu Nowak. Inowrocławianka swoją kondycję zawdzięcza diecie, od zawsze odżywia się zdrowo. Pani Kazimiera to artystyczna dusza, w młodości rysowała i malowała obrazy. Ceni sobie relacje rodzinne, od zawsze celebruje chwile spędzane w gronie najbliższych.

Receptę na długowieczność ma także Kazimierz Mazgaj z Ostrowa, w pow. mogileńskim. 6 lutego obchodził swoje setne urodziny. Pan Kazimierz wychował się nad wodą i od zawsze dużo pływał. Aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu i zdrowe, pozbawione chemii jedzenie są źródłem jego siły i energii.

Świadczenie honorowe z ZUS. Oto zasady jego przyznawania

W regionie mamy 294 stulatków. Osobom, które ukończyły 100 lat, ZUS co miesiąc wypłaca świadczenie honorowe, a KRUS dodatek.

Świadczenie honorowe z ZUS jest przyznawane wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby dostać dodatkowo premię za wiek. ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku.

Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek.

- Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia- mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Świadczenie honorowe z ZUS. Tyle wynosi w 2024 roku

W województwie kujawsko-pomorskim gratyfikację za wiek otrzymują z ZUS-u 202 osoby. Bydgoski oddział ZUS-u wypłaca 106 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS-u - 96. Najstarsza seniorka z naszego województwa, która otrzymuje świadczenie honorowe z Zakładu ma obecnie 108 lat i mieszka w Toruniu, a najstarszy mężczyzna ma 103 lata i mieszka w Bydgoszczy.

Wysokość tej „dodatkowej premii za wiek” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które ukończyły sto lat po 29 lutego 2024 r., świadczenie honorowe wynosi 6246,13 zł brutto.

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości.

- Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 roku a 29 lutego 2024 roku dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5540,25 zł brutto – wyjaśnia Krystyna Michałek.

Dodatek za wiek z KRUS. Oto zasady jego przyznawania i kwota w 2024 roku

KRUS w województwie kujawsko-pomorskim aktualnie wypłaca dodatek dla stulatka 92 osobom, z czego 35 osób obsługiwanych przez Oddział Regionalny w Bydgoszczy, 28 osób obsługiwanych przez Placówkę Terenową we Włocławku, 29 osób obsługiwanych przez Placówkę Terenową w Grudziądzu.

- W piątek, 15 marca br., kolejny świadczeniobiorca z terenu Grudziądza ukończył 100 lat. Najstarszy świadczeniobiorca z naszego regionu, również z terenu Grudziądza, ma 107 lat - mówi Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń KRUS Oddział Regionalny w Bydgoszczy.

Jak dodaje, kolejni najstarsi beneficjenci specjalnego dodatku z KRUS z tytułu ukończenia 100 lat w Kujawsko-Pomorskiem mają: 105 lat (Włocławek) i 104 lata (Bydgoszcz).

Osobie, która ukończyła 100 lat życia po dniu 29 lutego 2024 roku z KRUS przysługuje dodatek w kwocie 6246,13 zł brutto miesięcznie. Dodatek jest wypłacany wraz z emeryturą lub rentą rolniczą. Dodatek z tytułu ukończenia 100 lat życia nie podlega waloryzacji, ale jego wysokość ulega zmianie wraz z waloryzacją.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska