Właśnie zakończono prace, trwa rozruch techniczny, sprawdzanie sieci i urządzeń. Do użytku oficjalnie oddana zostanie na początku września.
To było ogromne i kosztowne przedsięwzięcie. Na modernizację trzeba wyłożyć 9,8 mln złotych. Na szczęście, nie tylko z gminnej kasy, co zresztą nie byłoby możliwe, tylko także z unijnej - dotacja wyniosła 5,8 mln złotych.
Zmodernizowana oczyszczalnia, z nowymi urządzeniami i technologią odpowiadającą unijnym normom, będzie służyła mieszkańcom Piotrkowa i pobliskich miejscowości - Wąsewa i Jerzyc. Tam, gdzie kolektory nie dotrą, na terenach wiejskich, od lat budowane są przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Stara oczyszczalnia wybudowana została w 1994 roku i już nie spełnia wymagań. Ani tych, dotyczących ilości przetwarzanych ścieków, ani obowiązujących reżimów technologicznych, dotyczących ochrony środowiska, wymaganych między innymi przez przepisy unijne. Wykonanie tej inwestycji poprawi stan sanitarny w gminie i podniesie komfort życia mieszkańców na poziomie europejskich standardów.
- To była bardzo potrzebna inwestycja - zapowiada burmistrz Sławomir Bogucki. - Piotrków rozwija się, przybywa nowych domów, rozbudowywać musimy infrastrukturę, czyli wodociągi, kanalizacje, wybudować nowe kolektory. W przyszłym roku planujemy modernizację hydroforni w Rogalinie.
A tam, gdzie nie sięga kanalizacja - budowane będą przydomowe oczyszczalnie ścieków. - Jest duże zainteresowanie gospodarzy, by takie urządzenia instalować więc pędzimy nadal dopłacać do ich budowy, korzystając z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - dodaje burmistrz.
Wideo. Centrum Kultury Browar B. we Włocławku w 2019 roku świętowało 5 lat istnienia
