Ponad 900 zawodników i zawodniczek rywalizuje na płycie katowickiego Spodka w mistrzostwach Europy w szachach szybkich

PS
Rafał Oleksiewicz
Ponad 900 zawodników i zawodniczek z całej Europy rywalizuje na płycie katowickiego Spodka w mistrzostwach Europy w szachach szybkich i błyskawicznych. Po raz kolejny Katowice stają się europejską stolicą szachów, a katowicki Spodek zamienił się w imponującą rozmiarami szachową arenę. W niedzielę dokończona zostanie rywalizacja w szachach szybkich, a najlepsi otrzymają medale i premie finansowe. W puli nagród jest ponad dwieście tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w sobotę Maciej Klekowski obronił w katowickim Spodku tytuł wicemistrza Europy w szachach błyskawicznych, wśród kobiet druga była reprezentująca Polskę Aleksandra Malcewska. W sobotę rozegrano sześć z jedenastu rund turnieju szachów szybkich. Liderem wśród panów jest piątkowy mistrz Europy w szachach błyskawicznych – Czech Davida Navara z Wasko HETMAN GKS Katowice. Wśród pań przewodzi Elisabeth Paehtz z Niemiec, a trzecia jest Polka Anna Kubicka. Jutro pozostałe pięć rund, po których poznamy medalistów.

Przypomnijmy, że to kolejna tak wielka impreza szachowa w Katowicach, które po raz pierwszy gościły mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Organizację mistrzostw w Katowicach wspierają miasto Katowice, firma Mokate oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.

– Europejska Unia Szachowa już po raz drugi powierzyła organizację mistrzostw Polsce, a dokładnie Katowicom – mówi Dana Reizniece-Ozola, wiceprezes Europejskiej Unii Szachowej (ECU). – Na taką decyzję mają wpływ dwa czynniki, przede wszystkim bardzo wysoki poziom organizacji mistrzostw, a także wyjątkowa atmosfera, jaka panuje w Spodku. Wszystko przebiega tutaj bardzo płynnie, a wielu graczy z całej Europy chwali nie tylko przebieg zawodów, ale także atmosferę, jak panuje w Katowicach – dodaje.

Impreza ma jeszcze większą rangę, niż w latach ubiegłych, bo prowadzona jest oddzielnie klasyfikacja kobiet, nie tylko kategoria open. Mistrzostwa Europy kobiet w szachach szybkich i błyskawicznych były zaplanowane bowiem w Kijowie i z przyczyn oczywistych nie mogły się odbyć. Śląski Związek Szachowy wspólnie z miastem Katowice i Europejską Unią Szachową podjęły decyzję o rozszerzeniu imprezy, podwyższeniu puli nagród i zaproszeniu najlepszych Europejek grających w szachy. Było to możliwe także dzięki dużemu wsparciu sponsorów.

– Strategia to jest zawsze wybór, ale długo się nie zastanawialiśmy się, w którą z dyscyplin zainwestować – opowiada Adam Mokrysz, prezes grupy Mokate. – Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, na co się zdecydować. Gramy w szachy od dawna, to nasza rodzinna tradycja. Od lat konsekwentnie promujemy i wspieramy rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. To gra przyszłości, najlepsza alternatywa do dzisiejszych technologii, ekranów. Szachy łączą pokolenia – dodaje prezes.

Jak zwykle w trakcie katowickiej imprezy, obok największych gwiazd polskich i europejskich szachów, występują setki osób, które amatorsko grają w szachy. Mają niepowtarzalną okazję zmierzenia się z gwiazdami tej dyscypliny.

– Nasz legendarny Spodek to najlepsze miejsce na wielkie wydarzenia sportowe – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Mieliśmy tutaj złote mistrzostwa świata siatkarzy, będą teraz grali piłkarze ręcznie, ale coraz częściej pojawiają się w nim turnieje szachowe. Kapitalnie wspólpracuje się z Polskim Związkiem Szachowym, naszym Śląskim Związkiem Szachowym i międzynarodowymi federacjami. Szachy są wyjątkową dyscypliną sportową, która pobudza i rozwija wyobraźnię od najmłodszych lat. Stąd tak duże zaangażowanie naszego samorządu nie tylko w międzynarodowe wydarzenia, ale także szkolenie od podstaw i popularyzację szachów – dodaje.

Na najlepszych zawodników mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych oraz mistrzostw Europy w szachach szybkich czekać będą, oczywiście oprócz medali, także nagrody finansowe. W niedzielę zawodnicy grać będą ostatnie rundy w mistrzostwach Europy w szachach szybkich – od godz. 10. Ceremonia medalowa przewidziana jest na godz. 15.45.

“Bodyguard” lekiem na hejt?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie