
Śmigus-dygus - czy za oblewanie wodą można dostać mandat?
W trakcie obchodów Wielkanocy 2024 roku, tradycyjne obmywanie wodą w Poniedziałek Wielkanocny może przynieść radość i przyjemność, podkreślając tym samym ducha świątecznej tradycji. Niemniej jednak, ta praktyka stała się pretekstem do nieodpowiedzialnych zachowań, takich jak oblewanie przechodniów z wiader wodą, co w konsekwencji może być traktowane jako wykroczenie.

Oblewanie wodą może zakończyć się mandatem
Wiele zachowań związanych z oblewaniem wodą może podlegać różnym przepisom karnej odpowiedzialności, znajdującym się w kodeksie wykroczeń. Mogą one być zaklasyfikowane jako zakłócanie spokoju publicznego, spowodowanie zagrożenia poprzez wyrzucanie przedmiotów lub rozlewanie płynów, a także jako zachowania nieobyczajne. W przypadku poważniejszych incydentów, w których doszło do uszkodzenia mienia, sprawca może nawet odpowiadać zgodnie z postanowieniami Kodeksu Karnego.

Nie oblewaj wodą pojazdów!
Szczególnym zagrożeniem jest oblewanie wodą pojazdów, co może stanowić naruszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Rzucanie przedmiotami w ruchome pojazdy nie tylko utrudnia ruch na drodze, ale również stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Oblewanie wodą przechodniów
Oblewanie wodą przechodniów, wlewających wodę do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i innych pojazdów może skutkować nałożeniem mandatu karnego, który może sięgać nawet 500 złotych. W przypadku naruszenia nietykalności cielesnej, sprawcy mogą ponieść surowsze konsekwencje, włączając w to karę pozbawienia wolności. Natomiast w przypadku uszkodzenia mienia, konsekwencje prawne mogą być jeszcze poważniejsze, prowadząc sprawę do sądu, gdzie może być wymagane zapłacenie odszkodowania.