_W 1997 roku miałem złamaną nogę. Otrzymałem wówczas z KRUS odszkodowanie za 25 proc. uszczerbku na zdrowiu. Po zakończeniu leczenia stawałem na komisji lekarskiej, która nie uznała żadnego uszczerbku. Na nogę nie mogę chodzić. Czy mogę ubiegać się o ponowne badanie? - _JÓZEF z Włocławka.
Z listu wnoszę, że ubiegał się pan o przyznanie renty rolniczej z uwagi na schorzenia będące następstwem wypadku przy pracy rolniczej.
Jednakże fakt stwierdzenia uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy rolniczej sam w sobie nie stanowi przesłanki przyznania z tego tytułu renty rolniczej. Często rzeczywiście w wyniku wypadku dochodzi do takiego pogorszenia stanu zdrowia, iż w konsekwencji dana osoba nabywa prawo do renty, jednakże nie można tego traktować jak regułę.
Jednym z warunków niezbędnych do przyznania renty rolniczej jest długotrwała niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Ustawa rolnicza definiuje, iż ubezpieczonego uważa się za długotrwale niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym, jeżeli ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia istnieją przeciwwskazania do osobistego wykonywania niezbędnych prac w danym gospodarstwie rolnym w okresie dłuższym niż 6 miesięcy.
Jeżeli w chwili obecnej uważa pan, iż stan zdrowia uległ tak znacznemu pogorszeniu, iż uzasadnia przyznanie renty nie ma przeszkód, aby ponowił pan w KRUS wniosek o rentę. Organ rentowy wyznaczy termin badania pana przez lekarza rzeczoznawcę KRUS.
Ponowne badanie
Bożena Sobolewska