Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Poradnia www.psycho-help.pl ruszyła we wrześniu w Bydgoszczy, z inicjatywy prof. Bassama Aouila z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Po kilku miesiącach funkcjonowania jej istnienie jest zagrożone.
- Nie mamy pieniędzy - mówi profesor, nestor psychologicznego poradnictwa internetowego w Polsce.
Poradnia powstała dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, który był partnerem Fundacji dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Marszałek dał na nią ponad 19 tys. zł. Starczyło na jej uruchomienie i poprowadzenie przez trzy miesiące. Problemy zaczęły się już w grudniu. Teraz poradnię wspiera fundacja i wolontariuszy. Bassam Aouil spodziewał się, że urząd nadal będzie ją finansował, ale chyba się przeliczył.
Nie jest łatwo zdobyć zaufanie młodzieży, a gdy się je zawiedzie, to później jeszcze trudniej je odzyskać - mówi prof. Bassam Aouil.
Czesław Ficner, dyrektor departamentu edukacji Urzędu Marszałkowskiego odpowiada, że portal powstał w wyniku grantu, więc fundacja mogła startować także w innych konkursach, które ogłaszał w grudniu marszałek.
W odpowiedzi na pytania "Pomorskiej napisał: "Departament Edukacji, Sportu i Turystyki zasugerował (profesorowi - przyp. red.), że istnieje możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie tego właśnie projektu w ramach naboru wniosków ofert w konkursie nr 13/2010 "Ochrona i promocja zdrowia". Odpowiedź została wysłana 21 grudnia 2009 roku, nabór ofert trwał do 7 stycznia 2010 roku, jednak z żalem stwierdzamy, że wniosek w ramach tego konkursu z Fundacji dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego nie wpłynął".
- To prawda - odpowiada profesor. - Tylko że pismo dotarło do mnie 9 stycznia, czyli już po terminie!
W okresie świąteczno-noworocznym uniwersytety nie pracują, a przesyłki dostarczane są z opóźnieniem.
Profesor jednak się nie poddaje, wysłał e-maila do Piotra Całbeckiego i czeka na odpowiedź. Uważa, że taka poradnia jest młodzieży potrzebna.
- W ciągu czterech miesięcy na stronie www.psycho-help.pl zarejestrowało się ponad 400 osób, a część z nich prosiła nas o radę kilkakrotnie - mówi prof. Bassam Aouil. Witryna ma już ok. 30 tys. odsłon.