
Porcelana PRL
W czasach PRL-u porcelana zdobiła w mieszkaniach niemal każdą meblościankę i witrynę. Na początku XXI wieku uznana z kiczowatą, dziś wraca do łask. Niektóre porcelanowe zastawy obiadowe, kawowe, figurki, kury czy wazony kosztują fortunę. Sprawdź, czy masz jeszcze takie w domu. Od czego zależy ich cena w 2025 roku? Jakiej porcelany z czasów PRL poszukują kolekcjonerzy? Zobacz przykładowe ceny i zdjęcia >>>>>

Wazon z motywem kaszubskim
Miłośnicy designu oraz kolekcjonerzy cenią stara porcelanę nie tylko za wysoką jakość wykonania, ale także za wyjątkowy styl, który doskonale wpisuje się we współczesne trendy retro i vintage.

Zainteresowanie XX-wieczną porcelaną
Moda na styl retro i nowoczesny design, trendy kolekcjonerskie i wnętrzarskie, jakość wykonania, a także wzrost wartości sentymentalnej decydują o tym, że w 2025 roku wzrosło zainteresowanie peerelowską porcelaną.

Jakiej porcelany szukają kolekcjonerzy?
Kolekcjonerzy uwielbiają filiżanki i serwisy z fabryk Ćmielów, Chodzież czy Wałbrzych. Szczególnie popularne są modele o modernistycznych kształtach. Zdobienia w formie złotych ornamentów lub geometrycznych wzorów są dodatkowym atutem. Wyjątkowo cenione są serwisy obiadowe, zwłaszcza te kompletne. Porcelanowe wazony zdobione ręcznie malowanymi wzorami lub utrzymane w modernistycznym stylu są rzadkością. Wazony z Ćmielowa, zwłaszcza te w nietypowych kolorach (np. turkusowym czy czarnym), osiągają wysokie ceny na aukcjach. Niewielkie elementy zastawy, jak cukiernice czy mleczniki zdobione finezyjnymi wzorami są również chętnie kolekcjonowane, szczególnie, jeśli należą do większego kompletu.