Porozumienie Jarosława Gowina wytyka błędy przy przebudowie płyty Starego Rynku w Bydgoszczy

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
W poniedziałek, 2 sierpnia, członkowie bydgoskiego koła Porozumienia Jarosława Gowina zorganizowali pod bydgoskim ratuszem konferencję prasową dotyczącą płyty Starego Rynku
W poniedziałek, 2 sierpnia, członkowie bydgoskiego koła Porozumienia Jarosława Gowina zorganizowali pod bydgoskim ratuszem konferencję prasową dotyczącą płyty Starego Rynku Tomasz Czachorowski
Członkowie bydgoskiego koła Porozumienia Jarosława Gowina wytykają prezydentowi Rafałowi Bruskiemu błędy przy przebudowie płyty Starego Rynku w Bydgoszczy. - Jeśli nie chcemy, aby mieszkańcy smażyli się na patelni, dla zmylenia nazywanej Starym Rynkiem, miasto musi postawić więcej obiektów zielonych - mówi Paweł Przepióra, członek Zarządu Okręgu Bydgoszcz Porozumienia Jarosława Gowina. Co na to bydgoski ratusz? Mamy odpowiedź Mirosława Kozłowicza, wiceprezydenta Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

a

W poniedziałek, 2 sierpnia, członkowie bydgoskiego koła Porozumienia Jarosława Gowina zorganizowali pod bydgoskim ratuszem konferencję prasową dotyczącą płyty Starego Rynku.

- 15 lipca 2021 Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport dotyczący realizacji wybranych inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim. Ujęty w nim został ogrom nieprawidłowości w zakresie przebudowy płyty Starego Rynku w naszym mieście. Dotyczyły one między innymi odbioru dokumentacji projektowej zawierającej błędne rozwiązania, wykorzystaniu na etapie budowy błędnie wprowadzonych do obrotu płyt kamiennych, zastosowaniu nieodpowiedniej jakości fug między płytami i dopuszczeniu oraz odbioru inwestycji z przypadkami błędnego rozkroju płyt kamiennych. Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca i masa nieprawidłowości pokazuje jakim gospodarzem jest prezydent Bydgoszczy. Według NIK nadzór prezydenta był znikomy i niewystarczający, a działania Urzędu Miasta skupiały się głównie na aspektach estetycznych, a nie technicznych - mówi Jakub Masiakowski, prezes koła Bydgoszcz Porozumienia Jarosława Gowina.

Rynek w Bydgoszczy jak patelnia

Politycy Porozumienia Jarosława Gowina apelują do prezydenta Bruskiego również w kwestii zieleni na Starym Rynku.
- Lato pokazuje też spore minusy tego jak rynek jest zbudowany. W skrócie można to określić jako patelnia. Rynek potrzebuje więcej zieleni. Wiele osób już to mówiło, ale trzeba to powtarzać i może w końcu ta informacja dotrze do władz miasta. Te kilka obiektów zielonych, które widzimy, są na pewno postępem względem sytuacji zaraz po oddaniu rynku do użytku, niemniej nie są one wystarczające. Jeśli nie chcemy, aby mieszkańcy smażyli się na patelni, dla zmylenia nazywanej Starym Rynkiem, miasto musi postawić więcej obiektów zielonych - mówił Paweł Przepióra (członek Zarządu Okręgu Bydgoszcz Porozumienia Jarosława Gowina)

Co na to prezydent Bydgoszczy?

- Zarzut o rzekomym braku kontroli ratusza nad przebudową Starego Rynku nie znajduje uzasadnienia merytorycznego. Nadzór, jako jeden z mechanizmów kontroli zarządczej, służący zapewnieniu realizacji celów i zadań, połączony z władczym oddziaływaniem na jednostkę organizacyjną odbywa się w zakresie zadaniowym, finansowym, organizacyjnym i kadrowym. System tego typu inwestycji nie przewiduje "superinspektora nadzoru" w osobie wójta, burmistrza czy prezydenta - przekonuje Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Tłumaczy, że odnosząc się do zaleceń pokontrolnych, ZDMIKP przekazał sprawę do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w celu weryfikacji tezy postawionej przez NIK. - W kwestii zieleni na Starym Rynku - temat był wielokrotnie przedmiotem debaty publicznej ale skoro Panowie z Porozumienia włączyli się do niej dziś, powtórzę: na więcej zieleni w obrębie Starego Rynku nie zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków. Władze miasta nie są właściwymi adresatami apeli w tym zakresie - podkreśla Mirosław Kozłowicz.

Według Porozumienia Jarosława Gowina, to nie jedyne niedopracowanie ze strony prezydenta Bydgoszczy.

"Mieszkańcy są już zmęczeni utrudnieniami w infrastrukturze drogowej. Całkiem niedawno zakończyła się opóźniona inwestycja dotycząca przebudowy Kujawskiej, która w połączeniu z zamkniętym mostem Uniwersyteckim spowodowała nieopisane utrudnienia dla kierowców, szczególnie w godzinach szczytu. Aktualnie z dużymi problemami borykają się mieszkańcy Osowej Góry, w związku z przebudową ulicy Kolbego, której końca nie widać, a prace prowadzone są w sposób mozolny" - czytamy w komunikacie Porozumienia.

Poprosiliśmy bydgoski ratusz o komentarz i do tej kwestii.

- Sprawa zamknięcia Mostu Uniwersyteckiego wynika, według analizy prof. Krzysztofa Żółtowskiego, z błędów projektowych w dokumentacji z 2009 roku, która została zlecona i odebrana za prezydentury Konstantego Dombrowicza. Dziś rozpoczęły się prace, które mają doprowadzić do wyeliminowania tych błędów w konstrukcji mostu - tłumaczy wiceprezydent Bydgoszczy.

Podkreśla, że kwestia opóźnień prowadzonych inwestycji wynika z wielu czynników, często trudnych do przewidzenia, "m. in. wykrycia niezaewidencjonowanej na mapach geodezyjnej infrastruktury obcej, konieczności uzgadniania zmian z gestorami sieci, czy jak w przypadku ulicy Kolbego – prowadzenia inwestycji przez dwa podmioty na jednym placu budowy. Wykonawcy zgłaszali ponadto problemy związane z pandemią COVID-19".

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Seba1978
Akurat z zielenią racje ma miasto. Nawet byla walka o dwa drzewka na rynku bo nawet na te dwa nie chciał się zgodzić wojewódzki konserwator zabytków...niestety mamy debila z torunia na tym stanowisku.....skoro ludzie Gowina o tym fakcie nie mają pojęcia to tylko kompromituje ich formacje....
Dodaj ogłoszenie