Z raportu ULC wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku polski rynek przewozów lotniczych zaczął odczuwać skutki rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Już w lutym spowolniła dynamika ruchu dalekowschodniego, a od połowy marca całkowicie zawieszono ruch pasażerski. W tym okresie polskie lotniska obsłużyły niecałe 8 mln pasażerów, czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej.
Wyjątkiem ze wzrostem liczby pasażerów jest tylko Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost.
Port Lotniczy Bydgoszcz jest w rankingu ULC na 10 miejscu ze spadkiem liczby pasażerów o 14,7 procenta - było ich w pierwszym kwartale 70745, w porównaniu z poprzednim wynikiem prawie 83 tysiące mniej. Pod tym względem wyprzedzamy lotniska m.in. w Lublinie i Łodzi. Tuż przed nami jest Szczecin i Rzeszów.
- Port Lotniczy Bydgoszcz w pierwszych 2 miesiącach br., czyli w okresie przed pandemią, odnotował wzrost o ok 9,5% - przypomina Daniel Mackiewicz, rzecznik PLB. - Zamknięcie ruchu pasażerskiego od 15 marca na ponad 100 dni skutkowało drastycznym spadkiem ruchu w końcówce pierwszego i całym drugim kwartale roku. Konieczne jest zrewidowanie planów i założeń ruchowych na ten rok. Od 1 lipca wznowione zostały rejsowe połączenia lotnicze z naszego portu i przewoźnicy sukcesywnie uruchamiają kolejne kierunki. Z zainteresowaniem naszych Pasażerów spotkała się wakacyjna oferta lotów do Zakynthos i Zadar od LOT. Od początku września z bydgoskiego lotniska będziemy podróżowali do Warszawy 6 razy w tygodniu. Od sezonu zimowego zaplanowane są loty do Kijowa Boryspol oraz zwiększenie rotacji do Birmingham, Londynu Luton i Londynu Stansted. Odbudowa rynku lotniczego z całą pewnością jednak będzie procesem długotrwałym i zależnym od wielu zewnętrznych czynników.

Największy polski port lotniczy – warszawskie Lotnisko Chopina – obsłużyło w tym okresie 3,1 mln pasażerów, czyli o niecałe 0,6 mln mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Drugie co do wielkości lotnisko – Port Lotniczy Kraków-Balice – obsłużyło 1,5 mln pasażerów w pierwszym kwartale, a więc o 98 tys. mniej niż w takim samym okresie ubiegłego roku.
Wśród przewoźników lotniczych w pierwszym kwartale 2020 roku najwięcej pasażerów przewiózł Ryanair – ponad 2,2 mln, jednakże było to o 400 tys. pasażerów mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Drugą co do wielkości liczbę pasażerów przewiozły Polskie Linie Lotnicze LOT – 2,1 mln pasażerów, co jednak oznacza dla tego przewoźnika obsłużenie o 368 tys. pasażerów mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wizz Air, trzeci największy przewoźnik w Polsce, odnotował w tym okresie stosunkowo niewielki spadek, przewiózł bowiem blisko 1,7 mln pasażerów, a więc 25 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku.
Bydgoszcz na zdjęciach z lat 80. i 90. Poznajecie te miejsca...
