Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portret polskiego bankruta. Najstarszy ma 85 lat

Oprac. (M)
fot. Pixabay.com/JerzyGorecki
W ciągu zaledwie 1,5 roku w Polsce ogłoszono bankructwo około 4,5 tysiąca osób. To efekt zmian w prawie i bardziej dostępnej upadłości konsumenckiej.

Co ciekawe, na sześć miesięcy przed ogłoszeniem upadłości ponad 40 proc. konsumentów było już notowanych w Krajowym Rejestrze Długów. Ich zadłużenie przekraczało wówczas 45 milionów złotych. Najmłodszy miał 22 lata, najstarszy 85.

Nie każdy może ogłosić bankructwo

Od początku stycznia 2015 roku do końca lipca 2016 roku w Polsce ogłoszono upadłość 4439 konsumentów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, aż 1787 z nich pół roku przed ogłoszeniem upadłości znajdowało się w bazie danych KRD. Mieli oni wtedy 4333 niezapłacone zobowiązania na łączną kwotę 45,41 miliona złotych.

Symptomy

- Przed kilkoma tygodniami robiliśmy podobne badanie dotyczące upadłości firm. Wnioski, w obu przypadkach, są bardzo zbliżone. Bankructwo – niezależnie od tego, czy mówimy o firmie, czy o konsumencie – nigdy nie przychodzi nagle. Jest to długotrwały, często wieloletni, proces. Jego symptomy pojawiają się dużo wcześniej. Jednym z nich jest rosnąca liczba niezapłaconych w terminie zobowiązań, skutkująca negatywnym wpisem lub wpisami do KRD – podkreśla Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Główne powody bankructwa firm

12 miesięcy przed ogłoszeniem upadłości, w Krajowym Rejestrze Długów notowanych było 35,5 procent przyszłych bankrutów-konsumentów. 6 miesięcy później ten odsetek przekraczał już 40 procent. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji sądu sięgał niemal 45 procent. Ich zadłużenie notowane w KRD BIG wzrosło w tym czasie z około 34 milionów do ponad 55 milionów złotych. Średni dług zwiększył się natomiast z niespełna 21,6 do 28,2 tysiąca złotych.

Region na trzecim miejscu

Największa liczba konsumentów, którzy przed ogłoszeniem upadłości byli notowani jako dłużnicy w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej mieszka w województwie mazowieckim (394), śląskim (208), kujawsko-pomorskim (174) oraz wielkopolskim (171). Z tych czterech województw pochodzi około połowa osób, które pół roku przed opublikowaniem informacji o bankructwie miały długi notowane w KRD.

Co ciekawe, w tym gronie minimalnie przeważa płeć piękna. Relacja kobiet do mężczyzn to 52 do 48. Łączny dług pań to 23,96 miliona złotych. Całkowite zadłużenie panów to natomiast 21,44 miliona złotych. Wśród osób, które na pół roku przed ogłoszeniem upadłości, posiadały długi zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów, najwięcej było 40-latków (468) oraz 30-latków (437). Najmłodsi przyszli bankruci notowani wcześniej w KRD mieli po 22 lata. Najstarszy liczył sobie aż 85 lat.

Źródło: Krajowy Rejestr Długów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska