Wybory przebiegły spokojnie, bez incydentów, jeśli nie liczyć wizyty w lokalu wyborczym w Opokach w gm. Aleksandrów Kujawski dwóch młodych ludzi w koszulkach z napisem PO.
- Weszli i zagłosowali Poza nimi w lokalu wyborczym nie było innych wyborców, tylko komisja - mówi Halina Raku-siewicz, pełnomocnik d.s. wyborów w gminie.
Niektórzy czytelnicy zastanawiali się, czy nie złamała przepisu o ciszy wyborczej posłanka Jadwiga
Zakrzewska, która głosowała w Ciechocinku i która w lokalu wyborczym wrzuciła do urny rozłożoną kartkę, co zdołaliśmy sfotografować. Pani poseł mówiła wprawdzie, że nie ma nic do ukrycia, ale stojąc obok urny trudno było dostrzec, przy którym nazwisku postawiła krzyżyk. Na kogo głosowała, wyjawiła nam dopiero po wyjściu z lokalu.
W Ciechocinku frekwencja była bardzo wysoka - 66,82 procent. Podobnie było podczas ubiegłorocznych wyborów do Parlamentu Europjeskiego, za co miasto dostało nagrodę od marszałka województwa w postaci urządzeń na plac zabaw. O tak wysokiej frekwencji zdecydowali w pewnym stopniu kuracjusze i goście miasta. Głosowało ich w uzdrowisku 1597.
Więcej niż połowa uprawnionych do głosowania stawiło się przy urnach także w Nieszawie (55 proc.), w Aleksandrowie Kujawskim (52 proc.) i w gm. Raciążek ( 50, 76 proc.)
Wygrał w Ciechocinku Bronisław Komorowski, uzyskując 3 tys. 385 głosów. Podobnie było w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie oddano na niego 2 tys. 497 głosów i w Nieszawie - 345 głosów oraz w gminie Raciążek, jedynej gminie wiejskiej w powiecie, w której nie wygrał Jarosław Kaczyński. Kandydat Platformy Obywatelskiej dostał tu 507 głosów (Jarosław Kaczyński - 426). Różnica głosów między Jarosławem Kaczyńskim, który wygrał w pięciu gminach wiejskich, a Bronisławem Komorowskim, wahała się od 3 (gm. Zakrzewo) do 221 (gm. Waganiec).
Trzeci w kolejności kandydat z największą ilością głosów -Grzegorz Napieralski - najwięcej głosów dostał w Aleksandrowie Kujawskim - 985, niewiele mniej w Ciechocinku - 911 i w gminie Aleksandrów Kujawski - 709.
Zaskakująco dużo głosów zebrał Andrzej Lepper. Tylko w Nieszawie, Ciechocinku i gm. Aleksandrów Kujawski prezes ludowców uzyskał większe poparcie niż były wicemarszałek Sejmu. Najwięcej "dali" Lepperowi wyborcy w gminie Bądkowo - 125 (Waldemar Pawlak - 92).
W Ciechocinku Waldemar Pawlak uzyskał 67 głosów , a Andrzej Lepper - 35 głosów, W Nieszawie na prezesa PSL zagłosowały 23 osoby, a na przewodniczącego "Samoobrony" - 20. Najlepszy wynik w powiecie Waldemar Pawlak uzyskał w gm. Aleksandrów Kujawski. Zdobył tu 114 głosów, podczas gdy na Andrzeja Leppera głosowały w tej gminie 94 osoby.
Krzysztof Wdowczyk. lider Platformy Obywatelskiej w powiecie, poproszony o komentarz na temat wyborów powiedział nam:
- Cieszymy się z wyniku, choć mogło być lepiej w środowiskach wiejskich. Inne partie wykorzystały w sposób populistyczny to, że nasz kandydat niewiele mówił o sprawach wsi i rolnictwa.