W Nieszawie kobiety w większości
Powierzenie Urszuli Paprockiej kierowanie aleskandrowska radą miejską pokazuje, że nie zawsze liczy się doświadczenie w pracy samorządowej. Pani przewodnicząca jest samorządową debiutantką, ma jednak doświadczenie w kierowaniu zespołem. Przez 10 lat była dyrektorką aleksandrowskiego gimnazjum.
- Nie ukrywam, że mam tremę. Wiem, że muszę poznać tajniki pracy w samorządzie. Chciałabym, żeby to była rada merytoryczna, koncentrująca się na rozwiązywaniu wspólnie z burmistrzem problemów miasta, na którego rozwoju wszystkim nam zależy - powiedziała nam Urszula Paprocka, tuż po wyborze przewodnicząca aleksan-drowskiej rady miejskiej.
W radzie tej zasiada jeszcze pięć innych pań: Anna Dębicka, Elżbieta Gapińska, Małgorzata Gronet, Lidia Kulpa i Anna Szczerbiak.
Także Ciechocinek ma kobietę na czele swojej rady miejskiej. Aldona Nocna to doświadczona radna, rozpoczęła trzecią kadencję pracy w samorządzie. Prócz niej w radzie są trzy panie radne: Klara Drobniewska, Karolina Rytter i Maria Wilewska - Kołomyjec.
Kobietę na czele rady ma też gmina Bądkowo. Została nią Halina Kurdupska,
która była wiceprzewodniczącą tej rady w poprzedniej kadencji. Poza panią Haliną mandaty radnych zdobyły: Danuta Jaskólska, Barbara Kurzyp, Ewa Lewandowska, Mieczysława Nowakowska i Mirosława Pawlak.
Kobiety w większości
Najbardziej kobieca jest jednak rada w Nieszawie. Wprawdzie kieruje nią mężczyzna, Marian Tołodziecki, ale w gronie 15 radnych większość stanowią panie: Katarzyna Błaszczyk, Beata Belter, Dorota Danielak, Małgorzata Komorowska, Teresa Koźmińska, Katarzyna Latopolska, Ewa Podlewska i Agata Żmirska - Zbroniec.
Zmiana proporcji
Przybyło pań radzie gminy Aleksandrów Kujawski. W poprzedniej kadencji były dwie, teraz są cztery: Alicja Cichocka, Bożena Kmieciak, Barbara Kuraczyk i Bożena Świątkowska.
Ma w swym gronie kobiety rada gminy Koneck. Radnymi są: Grażyna Oczki, Mariola Przybysz i Alina Wiśniewska.
Samorządem w Raciążku ponownie kieruje Wiesława Słowińska, jedyny wójt w spódnicy w powiecie. W składzie rady są cztery kobiety: Lidia Gapińska, Elżbieta Groncikowska, Irmina Sporna i Wanda Woźniak.
Gmina Waganiec w poprzedniej kadencji miała jedną z dwóch w powiecie przewodniczących rady. Była nią Monika Szejner, która nie kandydowała do nowej rady. W obecnej radzie kobiet nie brakuje. Radnymi są: Henryka Malinowska, Katarzyna Szczęsna i Ewa Pietrus, ale tym razem na czele rady stoi mężczyzna - Michał Dyko.
Najmniej kobiecą radę ma gmina Zakrzewo, gdzie w poprzedniej kadencji radą kierowała Wanda Dzioba, a obecnie ster rady dzierży Zdzisław Dzioba. W radzie znalazły się dwie kobiety: Anna Kurtys, która była radną w poprzedniej kadencji oraz Jolanta Serkowska.
Będzie pań więcej?
Na czele powiatu stanęła Wioletta Wiśniewska, jedna z dwóch w województwie kobiet, którym rada powiatu powierzyła stanowisko starosty. Nie jest nowicjuszką w pracy samorządowej, doświadczenie zdobyła sprawując mandat w radzie miejskiej Aleksandrowa Kujawskiego.
W radzie powiatu są trzy panie radne: Mariola Banaszkiewicz, Elżbieta Baryzy i Edyta Stefaniak - Mansour, a niebawem przybędą dwie kolejne, reprezentantki Alek-sandrowa Kujawskiego i Ciechocinka.
W obu miastach bowiem mandaty radnych powiatowych zdobyli Andrzej Cieśla i Leszek Dzierżewicz, obecni burmistrzowie tych miast. W tej sytuacji rada musi ich mandaty wygasić i powołać kolejne osoby z list wyborczych, z których obaj startowali do rady powiatu. Tak się składa, że na listach tych znajdują się dwie panie: w Aleksandrowie Kujawskim - Renata Golec, a w Ciechocinku - Wanda Buchalska. W ten sposób rada powiatu będzie mieć w swoim gronie pięć kobiet.
* * *
Czy panie będą skuteczniejsze w działaniu niż panowie - przekonamy się. Niektórzy liczą na złagodzenie obyczajów i spokojniejszy sposób prowadzenia debat. Jak będzie - zobaczymy. Niestety, doświadczenie uczy, że nie wady czy zalety płci a kalkulacje polityczne często ważą na temperaturze dyskusji i podejmowanych decyzjach.