Kapiliska, coś dla sportowców i park
Dofinasowanie pięciu zadań, które podpisano w ubiegłym tygodniu w Urzędzie Marszałkowski, otrzymało właśnie stowarzyszenie, ale skorzystają konkretne gminy. Dlatego umowy podpisywali wójtowie gmin, a nie prezes stowarzyszenia.
Gmina Aleksandrów Kujawski przymierza się do zagospodarowanie terenów przy jeziorach w Ostrowąsie i Służewie. Udało się właśnie na to zadanie pozyskać pieniądze - 295 tys. złotych.
Od kilku miesięcy własnymi siłami gmina Bądkowo rozbudowuje budynek socjalny na stadionie Gminnego Klubu Sportowego "Piast". To zadanie także zostanie wsparte kwotą 125 tys. 575 złotych.
- Poszerzyliśmy istniejący budynek, dobudowaliśmy poddasze, które także będzie zagospodarowane. Otrzymane pieniądze pozwalają na przyspieszenie prac. Pozostało jeszcze ocieplenie budynku, roboty wewnątrz i montaż okien na dobudowanej kondygnacji - mówi wójt Janusz Zaremba. Liczy, że do końca października zadanie powinno być zrealizowane.
Dofinansowanie w wys. 295 tys. złotych wesprze także juz rozpoczęte prace przy zagospodarowywaniu zbiornika wodnego i budowie parku ze ścieżką przyrodniczo-rehabilitacyjną w Zbrachlinie w gminie Waganiec.
- Będzie tu też mała architektura, jak choćby ławeczki, pomost, miejsca rekreacji, plac zabaw -
wymienia wójt Piotr Marciniak.
Parking, instrumenty, nowe obiekty
Gmina Zakrzewo otrzyma 136 tys. 830 zł finansowego wsparcia na budowę parkingu Parking jest już gotowy i praktycznie pomoc będzie refundacją części poniesionych kosztów.
- Chodzi o parking w Zakrzewie. Był tu bardzo potrzebny. Jest zlokalizowany niemal centralnie we wsi, w pobliżu sklepów i cmentarza parafialnego - mówi wójt Marek Ziemiński.
Samorządowcy z Raciążka pod jednym szyldem ujęli kilka zdań: remont świetlicy wiejskiej w Raciążku, wyposażenie gminnej orkiestry w instrumenty, budowę zaplecza socjalnego na boisku gminnym oraz wykonanie małej architektury na terenie zamkowym w Raciążku. I na to zadanie udało się pozyskać pomoc w kwocie 295 tys. złotych.
Część zadania już została wykonana: kupiono instrumenty dla dętej orkiestry i są elementy małej architektury przy ruinach, a konkretnie ławki, kosze na śmieci i tablica informacyjna.
- Trwają poważniejsze prace, czyli budowa bardzo ładnego budynku na stadionie i remont świetlicy wiejskiej. W obu miejscach prace wykonuje firma z Lipna. Powinna się z nimi uporać do trzydziestego września - mówi wójt Wiesława Słowińska.
Samorządowcy zgodnie podkreślają, że pozyskanie pieniędzy na wymienione zadania nie było by możliwe, gdyby swego czasu nie zaangażowali się w tworzenie lokalnych grup działania w ramach programu "Leader+". Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej", do którego należą gminy, jest właśnie taką grupą.