Znalazły się bowiem wśród szczęśliwców, którzy w pierwszej kolejności otrzymają sprzęt w ramach ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek. Pieniądze pochodzą z fundacji Billa i Meliny Gates, w Polsce dzieli je Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Nowoczesny sprzęt w czterech bibliotekach
- Program ma na celu skomputeryzowanie bibliotek, by mogły rozszerzyć ofertę dla czytelników - mówi Mirosława Przybycień - Rybak, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Starogrodzie i koordynator programu. - Do programu mogły przystąpić społeczności miejsko-wiejskie do 20 tysięcy mieszkańców. Od razu się zgłosiliśmy. Plusem było posiadanie filii, w których nie byłoby komputerów, więc pozyskaliśmy jako partnerów biblioteki w: Lisewie, Kijewie Królewskim i w Unisławiu. W Starogrodzie mamy dwa komputery przeznaczone do użytku dla czytelników. W filiach mają po jednym komputerze służącym tylko bibliotekarzom. Warunkiem było też, aby biblioteki otwarte były co najmniej 30 godzin tygodniowo, nasza go spełniała.
Biblioteka w Starogrodzie otrzyma urządzenie wielofunkcyjne, laptop rzutnik i ekran. Biblioteki partnerskie dostaną też urządzenie wielofunkcyjne i - co najistotniejsze - po dwa komputery.
- Będą dysponowały najnowocześniejszy Windows 7 - podkreśla koordynator. - Za własne środki, staramy się dokupić odpowiednie meble. Z komputerów, zwłaszcza internetu, bardzo chętnie korzystają młodzi ludzie. Pomyślimy nad projektem, który zachęciłby starszych do nauki obsługi komputera, korzystania z internetu.
Zwykle korzysta młodzież
Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmnie od wielu lat dysponuje trzema komputerami.
- My z kolei pozyskaliśmy je z programu "Ikonka", dlatego służą głównie celom edukacyjnym - mówi Iwona Górniak-Wróbel, pracownik chełmińskiej biblioteki. - Gdyby można było korzystać z gier, na co pozwalamy tylko podczas wakacji, to pewnie byłoby więcej chętnych. Na co dzień można przeczytać książkę, napisać pracę naukową lub CV, sprawdzić nasz księgozbiór. Komputery są niezwykle przydatne.