Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?
- Każda nabyta umiejętność przynosi pożytek, daje pracę, zadowolenie, może też służyć sprawianiu radości innym. I na tym ostatnim skupili się uczniowie grafiki komputerowej z Zespołu Szkół CKZ w Grubnie - mówi Monika Ośmiałowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Chełmnie. - Młodzież zaangażował się w projekt "MEMENTO - ocalić wspomnienia", który polega na odrestaurowaniu starych zdjęć zniszczonych przez czas. Mimo że ostatnie miesiące nie należą do łatwych nasi młodzi graficy zdołali znaleźć sposób, by sprawić innym radość.
Grubnianie ocalili od zapomnienia
Uczniowie szkoły w Grubnie nie tylko naprawiają uszkodzenia, ale też dają im drugie życie. Czarno-białe fotografie w niezwykły sposób ożywają po zabiegu koloryzowania.
- Patrząc na odnowione zdjęcie mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie - dodaje Monika Ośmiałowska. - Ujęcia z przed kilkudziesięciu lat stają się coraz bardziej realne ku wzruszeniu i radości osób, które pamiętają te czasy. Uczniowie zaangażowani w projekt "MEMENTO - ocalić wspomnienia" mieli także okazję brać udział w akcji charytatywnej wspomagania osób w potrzebie. W ramach swojego udziału przygotowali album dla pani, która bardzo chciała przekazać fotografie swoje córce, wydawało się jednak to niemożliwe, bo odbitki były w bardzo złym stanie. Młodzież podzieliła się pracami i w krótkim czasie wszystkie zdjęcia udało się odzyskać.
- Chełmno. Czesław Mozil w programie 20. jubileuszowej edycji Walentynek Chełmińskich
- Chełmno koronawirus. Podsumowanie 2020 roku. Styczeń z rekordowym przyrostem zakażeń
- Gmina Kijewo Królewskie. Czytelnik: 94-letnia mama na szczepienie ma czekać do marca!
- Burmistrz zlekceważył gości, których zaprosił - mówi pierwszy naczelnik Chełmna
Umiejętność obróbki graficznej daje radość także samym uczniom.
Alina Radin, uczennica kl. II technikum grafiki i poligrafii cyfrowej w Grubnie nie kryje swojej pasji do grafiki komputerowej.
Dlaczego wybrałaś kierunek grafiki komputerowej?
ALINA RADIN: Zawsze dużo czasu spędzałam przeglądając obrazki na internecie, z czasem chciałam spróbować swoich sił w projektowaniu. Obecnie bez trudu można znaleźć poradniki, jak przygotować dobry projekt, jak obrobić zdjęcia. Kiedy dowiedziałam się, że w ZC CKZ Grubno został otwarty taki kierunek i dodatkowo przedmiotem rozszerzonym jest angielski, nie wahałam się i po tych prawie dwóch latach wiem, że to był dobry wybór. Spotkałam tu ludzi o podobnych pasjach i nauczycieli, którym się chce robić rzeczy nieszablonowe.
Czy możesz podać przykład takich niestandardowych działań?
ALINA RADIN: Oczywiście. Mieliśmy trudność jak zorganizować wigilię klasową, skoro nie możemy się spotkać z powodu pandemii. Chcieliśmy sobie nawzajem przygotować prezenty, ale było to znacznie utrudnione. Wtedy nasza wychowawczyni pani Monika Ośmiałowska, która uczy nas projektowania, zaproponowała, że zrobimy wirtualne upominki, które sprawią drugiemu radość. Każdy wylosował jedną osobę z klasy i mieliśmy dowiedzieć się, jaki film dany kolega lub koleżanka lubi, a następnie przygotować fotomontaż twarzy obdarowywanej osoby z wybranym kadrem filmowym. Nie było to łatwe, ale efekt był fantastyczny. Dużo śmiechu i radości czyli tak jak powinno być przy wręczaniu prezentów.
Czym obecnie się zajmujecie?
ALINA RADIN: Rozpoczynamy kolejny projekt, który będzie wykorzystywał projektowanie 3D. Już w zeszłym roku zrobiliśmy Drzwi Otwarte naszej szkoły w Minecrafcie, odwiedziło nas mnóstwo osób i pewnie w tym roku to powtórzymy, ale przygotowania zostawiamy młodszej klasie. Część naszej klasy szykuje się do ogólnopolskiego konkursu i mamy nadzieję go wygrać, bo każdy jest bardzo zaangażowany, mamy różnorodne umiejętności i przede wszystkim lubimy ze sobą pracować.
