Podwyższyć swoje kwalifikacje będzie mogło 110 osób.
- Szkolenia projektowe obarczone są wymogiem, aby miały powiedzenie uzyskania kwalifikacji, czyli zdania egzaminu organizowanego przez instytucje zewnętrzne - wyjaśnia Sławomir Cieślicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmnie. - A te organizowane są głównie po męskich kursach. Te ruszą w maju i potrwają do października. W każdym udział może wziąć dziesięciu bezrobotnych.
Z którego szkolenia z listy mogłyby skorzystać kobiety?
- Z każdego, ale najbliżej im do magazyniera - dodaje Cieślicki. - Chętnych nie ma. Panie same mogą wyjść z propozycją kursów indywidualnych. Finansujemy takie. Korzystają sporadycznie. Kiedyś na listach kursów były zajęcia z języków niemieckiego lub angielskiego z opieką nad osobami starszymi i chorymi. Nawet jeśli taki kurs był jeden w roku to ledwo udawało się zebrać grupę. Kobiety są mniej zainteresowane dokształcaniem się, bo dla nich jest mniej ofert pracy. Wnioski od mężczyzn przeważają też jeśli chodzi o kursy indywidualne. Jeżeli pozyskamy środki z Funduszu Pracy, to przygotujemy kurs skierowany do kobiet.
W maju i sierpniu ruszą kursy magazyniera z obsługą wózków jezdniowych z napędem silnikowym i wymianą butli gazowych. Potrwają 150 godzin. 60 godzin potrwa szkolenie z eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych. Kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG rozpocznie się w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Potrwa od 111 do 150 godzin. Zaledwie 44 godziny szkolić będą się ci, którzy wybiorą się w czerwcu na kurs operatora pił mechanicznych do ścinki drzew. Na papiery magazyniera z obsługą programów komputerowych i fakturowania ma szanse kolejna grupa osób. Cykl 100 godzin ruszy w czerwcu.
W PUP-ie zaplanowano też szkolenie z zakresu umiejętności poszukiwania pracy. Z 80-godzinnego szkolenia skorzystać będą mogły osoby, które chcą wrócić na rynek pracy po długim okresie braku aktywności zawodowej.