Na usunięcie materiałów, zawierających szkodliwe włókna azbestowe mamy czas do 2032 roku. To perspektywa dość odległa, ale też wiadomo, że usunięcie azbestu to nie taka prosta sprawa. W powiecie lipnowskim sporo domów i budynków gospodarczych pokrytych jest eternitem. A eternit to materiał zawierający szkodliwy azbest.
Wielu mieszkańców powiatu lipnowskiego chętnie zamieniłoby dach eternitowy na... zdrowszy i ładniejszy. Problem tylko w tym, że to operacja kosztowna. Rozbiórki poszycia z eternitu nie można wykonywać samemu. Musi to zrobić specjalistyczna firma. Minerały takie jak azbest wymagają utylizacji. I trzeba wydać pieniądze na zakup nowego dachu, który zastąpi ten usuwany.
Czy właściciele domów, do budowy których został użyty szkodliwy azbest, mogą liczyć na pomoc finansową? Władze powiatu lipnowskiego do tego przymierzają się. - Mamy na razie na ten cel osiemdziesiąt tysięcy złotych - mówi Józef Predenkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu. - Pieniądze pochodzą z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zarząd powiatu pozytywnie zaopiniował uchwałę w sprawie określenia zasad i trybu udzielania pomocy finansowej w związku z likwidacją wyrobów zawierających azbest. Sprawą zajmą się dalej radni. Możliwe, ze mieszkańcy powiatu lipnowskiego dostaną dopłatę do utylizacji eternitu. Samorządowcy określą, w jakiej wysokości - czy dopłata będzie wynosić 100 procent kosztów z tym związanych, czy np. 50 procent.
- Uważam, że w pierwszej kolejności powinny być przyznawane dopłaty do utylizacji pokryć z budynków mieszkalnych - mówi przewodniczący Predenkiewicz. Od woli Rady Powiatu ostatecznie jednak zależeć będzie, komu i w jakiej wysokości pomoc będzie przyznana.