Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą dodatkowe pieniądze na usuwanie azbestu z budynków rolniczych

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Wkrótce zostanie uruchomiony odrębny program na usuwanie azbestu z budynków rolniczych.
Wkrótce zostanie uruchomiony odrębny program na usuwanie azbestu z budynków rolniczych. Małgorzata Genca
- Ilość odpadów azbestowych na wsi jest ogromna, dlatego potrzebne jest dodatkowe wsparcie – argumentują rolnicy. Zdradza je ministerstwo rolnictwa. W Kujawsko-Pomorskiem zostało do usunięcia 470 091,351 ton wyrobów zawierających azbest.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelował 18 maja br. o uruchomienie dodatkowych dopłat do utylizacji azbestu. – To konieczne ze względu na nagromadzenie dużej ilości odpadów pochodzących z wymiany dachów – argumentują rolnicy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej finalizuje już prace w celu rozszerzenia ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest.

- O dofinansowanie odbioru oraz unieszkodliwiania azbestu od rolników, którzy skorzystali ze wsparcia na wymianę pokryć dachowych z azbestu w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – uściśla resort. - Już wkrótce zostanie uruchomiony odrębny program. MRiRW wnioskowało również o zwiększenie puli środków finansowych na ten cel.

Maksymalna dotacja na usunięcie azbestu w ramach KPO wynosi 20 tys. zł

Tymczasem NFGWiOŚ przyjmuje wnioski (do 28 czerwca br.) z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na dofinansowanie wymiany pokryć dachowych z azbestu w gospodarstwach rolnych w ramach KPO.
- Ten nabór będzie skutkował naborem dla samorządów na unieszkodliwianie azbestu z budynków służących do produkcji rolnej. Dofinansowanie przyznała wcześniej rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi Zbigniew Reniecki z WFGWiOŚ w Toruniu.
NFGWiOŚ zarezerwował na ten cel 100 mln zł. Ile z tego trafi na Kujawy i Pomorze? - To zależy od uzgodnień NFGWiOŚ z ARiMR - odpowiada Zbigniew Reniecki. Wysokość wsparcia przyznana rolnikowi nie może być większa niż 20 tys. zł.

Gdzie jest najwięcej azbestu w Kujawsko-Pomorskiem?

Równolegle realizowany jest ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest (od 2009 r.). Z 571 965, 989 ton wyrobów zinwentaryzowanych w Kujawsko-Pomorskiem, usunięto 101 874,638 ton. Najwięcej - 9 201,676 ton – w powiecie bydgoskim; 8 726,796 ton w powiecie radziejowskim i 8 116,675 ton w powiecie inowrocławskim. Ten ostatni wyróżnia się w naszym województwie pod kątem liczby zinwentaryzowanych wyrobów azbestowych – 45 487,950 ton. Drugi jest powiat włocławski – 43 742,775 ton, gdzie usunięto dotąd 6 267,480 ton.

System monitorujący realizację programu oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032 informuje też o stopniu pilności usunięcia wyrobów azbestowych w poszczególnych powiatach. Zależy on m. in. od uszkodzeń powierzchni, naruszenia struktury włókien, narażenia na wstrząsy i drgania lub czynniki atmosferyczne, a także od wykorzystania obiektu, np. czy przebywają w nim dzieci, młodzież lub sportowcy. W tym zestawieniu najwięcej wyrobów najpilniejszych do usunięcia w Kujawsko-Pomorskiem znajduje się w powiecie nakielskim - 12 105,653 z 27 540,816 ton zinwentaryzowanego tam azbestu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska